MIMORIADNA SPRÁVA: Francúzsko podporí Petra Kažimíra na post predsedu Euroskupiny

Keby sa pri voľbe predsedu Euroskupiny rozhodovalo medzi luxemburským a slovenským kandidátom, Francúzi by určite podporili slovenského ministra financií. Informuje Euroactiv.

Medzi favoritmi na post predsedu Euroskupiny, teda neformálneho združenia ministrov financií eurozóny, je aj slovenský minister financií Peter Kažimír. Súčasnému predsedovi Jeroenovi Dijsselbloemovi skončí mandát v januári budúceho roku.

Podľa nemenovaného zdroja francúzskeho portálu EurActiv, Paríž iste nepodporí luxemburského kandidáta Pierra Gremagna.

Problémová krajina

Uniknuté dokumenty o daňových rajoch Luxleaks, Panama Papers a Paradise papers potvrdili nezanedbateľnú úlohu Luxemburska pri vyhýbaní sa daňovým povinnostiam zo strany bohatých ľudí a firiem. Luxembursko patrí medzi krajiny, ktoré sa bránia akémukoľvek boju proti vyhýbaniu sa platenia daní.

Zaujímavosťou je, že z Luxemburska pochádza aj súčasný predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Práve Komisia chce regulačnými návrhmi efektívnejšie obmedziť možnosti vyhýbania sa daňovým povinnostiam. Navrhuje napríklad automatickú výmenu informácií medzi krajinami či nové oznamovacie povinnosti pre jednotlivé členské krajiny.

„Juncker je s nami na jednej lodi, no jeho krajania sa nechcú pripojiť,” povzdychol si zdroj z Európskej komisie.

 

Luxembursko navyše len nedávno odmietlo podporiť francúzsky návrh na zdanenie digitálnych gigantov ako Google, Apple, Facebook a Amazon. Tento luxemburský postoj dlhodobo znepokojuje Generálne riaditeľstvo pre dane a colnú úniu.

Prideliť Luxembursku ďalšiu významnú európsku funkciu by podľa Francúzov preto nebolo najšťastnejšie riešenie.

„Naliehavosť situácie vyžaduje, aby sme čo najskôr vytvorili vhodné nástroje proti daňovým únikom. Ako by k tomu asi mohol prispieť luxemburský minister financií?“ pýta sa vysokopostavený francúzsky zdroj.

Luxembursko navyše mešká s transpozíciou štvrtej spoločnej smernice proti praniu špinavých peňazí, ktorá bola prijatá v súvislosti so snahou EÚ bojovať proti hrozbe terorizmu. Luxembursko malo smernicu prijať do konca leta.

Náročné dohadovanie

Daňové záležitosti nespadajú priamo do kompetencií predsedu Euroskupiny. Úspech eurozóny v tejto oblasti však závisí od snahy a vôle jej členských štátov.

Ignorovať nemožno ani silnú daňovú konkurenciu medzi Holandskom, Írskom a Luxemburskom na jednej strane a zvyškom eurozóny na strane druhej.

Francúzsko sa bude snažiť získať post predsedu Euroskupiny pre svojho ministra financií Bruna Le Mairea. V prípade potreby by však neváhalo s podporou slovenského šéfa rezortu finacnií Petra Kažimíra.

Ten minulý týždeň verejne potvrdil, že sa o post bude uchádzať. Tomu však podľa neho musí predchádzať dohoda na úrovni skupiny eurosocialistov, ktorej členom je aj strana SMER-SD.

Výhody aj nevýhody

Medzi výhody Petra Kažimíra patria jeho politické skúsenosti. Slovenský rezort viedol počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ a je bývalým podpredsedom vlády. Zároveň je členom politickej skupiny Progresívnej aliancie socialistov a demokratov, čo by mohla byť veľká výhoda v očiach zástupcov krajín, ktoré nechcú, aby ďalší významný európsky post zastával nominant politickej skupiny Európskej ľudovej strany.

Na druhej strane, Kažimír je reprezentantom krajiny, ktorej rating A+ nemusí byť dostatočný pre zástupcov severských krajín eurozóny a Nemecka.

„To môže byť problém,“ pripustil zdroj z francúzskeho prostredia.

Podľa portálu Politico môže Kažimírovi uškodiť aj jeho striktný postoj voči zadlženému Grécku a ďalším krajinám, ktoré nedodržujú pravidlá EÚ.

Z ďaľších mien, ktoré sa spomínali ako možní nástupcovia bývalého holandského ministra financií na post Jeroena Dijjselbloema sú portugalský minister Mario Centeno podporovaný Španielskom a litovská ministerka Dana Reizniece-Ozolová.


Publikovaný

v

,

od

Značky: