Pred niekoľkými dňami pri severofrancúzskom prístavnom meste Calais zomrel poľský vodič. Jeho dodávka narazila do stojaceho kamiónu, ktorému v ceste prekážali zátarasy. Tie na ceste položila skupina migrantov. Podľa ďalších vodičov je situácia na mieste veľmi zlá.

Vodiči kamiónov, ktorí cez Calais dopravujú tovar do Veľkej Británie, hovoria, že majú „príliš veľký strach“, než aby kontrolovali čiernych pasažierov, ktorí by sa mohli skrývať v nákladných priestoroch ich vozidiel. Uvádza to server YAHOO NEWS.

Nové údaje ukazujú, že dopravcovia dostávajú denne v priemere 10 pokút za to, že sa v ich nákladných automobiloch skrývajú utečenci. Mnohí priznávajú, že svoje vozidlá nekontrolujú vedome, poukazujú pritom na nebezpečenstvo, ktoré by im mohlo hroziť.

Rod McKenzie, zástupca Asociácie nákladnej dopravy (RHA), tvrdí, že vodiči kamiónov sú vo Francúzsku ohrozovaní gangami migrantov. Pre BBC Radio 4 uviedol:

„Cesta cez Calais je pre vodičov nákladných automobilov teraz stresujúca, nebezpečná a niekedy vyložene desivá. Sú tam vysoko organizované gangy migrantov a prevádzačov, ktorí budujú zátarasy, aby ich spomalili a dostali na palubu čiernych pasažierov „.

„Je to tak stresujúce, že sa vodiči chcú dostať preč tak rýchlo, ako len je to možné. Mnohí sa obávajú o svoj život a mnoho z nich sa stretlo s hrozbami skutočného násilia, „tvrdí. Na otázku, či majú vodiči strach vykonávať kontroly, dodal: „Keď máte strach, kontroly nerobíte. Niektorí ich robia, niektorí nie. „


Údaje ministerstva vnútra ukazujú, že za rok bolo vodičom alebo ich zamestnávateľom udelených celkom 3522 pokút za „čiernych pasažierov“ vo vozidlách v celkovej výške 7,8 milióna libier. To predstavuje nárast o 12 percent v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

Tieto čísla ukazujú, že aj napriek uzavretiu utečeneckého tábora v Calais prezývanom Džungla, ku ktorému došlo na jeseň minulého roka, sa v oblasti pohybujú veľké počty migrantov pokúšajúcich sa dostať do Veľkej Británie.

RHA už dokonca vyzvala francúzske úrady k tomu, aby rozmiestnili na prístupových komunikáciách do prístavu v Calais vojakov, ktorí by vodiča chránili. „Dopravcovia prijali všetky možné bezpečnostné opatrenia, aby zabránili migrantom dostať sa do zadnej časti ich nákladných automobilov, ale stále sa to deje. Pravidelne od dopravcov počúvame, že už nechcú jazdiť na trase zahŕňajúcu cestu Calais-Dover, pretože čelia zastrašovaniu alebo útokom migrantov, „vysvetľuje asociácia.

Hovorca britského ministerstva vnútra uviedol, že je v záujme všetkých, aby boli zastaveni ľudia, ktorí sa pokúšajú do Spojeného kráľovstva dostať nelegálne. Spomenul tiež, že problémy môžu finančne poškodiť dopravcu a že vodiči môžu byť v ohrození.

„To je dôvod, prečo budeme aj naďalej úzko spolupracovať s Francúzmi na posilnení bezpečnosti v prístavoch, boji so sieťou organizovaného zločinu a obchodovania s ľuďmi. Chceme zabezpečiť, aby dopravcovia mohli cez prístavy cestovať bezpečne. Väčšina dopravcov berie svoju zodpovednosť za bezpečnosť vozidiel vážne. Uložené pokuty sú navrhnuté tak, aby zabezpečili, že všetci vodiči podniknú primerané opatrenia, „uviedol úrad.