MH-17: Podľa rozhodnutia amerického súdu má ruský občan Girkin zaplatiť 400 miliónov dolárov

Holandský televízny program Zembla priniesol správu, že má dokumenty o rozhodnutí amerického súdu. V ňom sa tvrdí, že vodca ruských separatistov na Donbase Girkin je povinný zaplatiť 400 miliónov dolárov pozostalým z tragédie letu MH-17.

Skupina príbuzných obetí MH17 vyhrala súdny spor na americkom súde, ktorý ich oprávňuje na náhradu stoviek miliónov dolárov, hovorí sa v upútavke televízneho program Zembla. Reportéri vraj vychádzajú zo súdnych dokumentov, ktoré majú k dispozícii a viac informácií prinesú vo vysielaní 7.3.2018

Celkove 25 pozostalých príbuzných, vrátane 10 holandských, podali na americký súd skupinovú žalobu proti Igorovi Girkinovi, vodcu proruských separatistov na Ukrajine. Americký súd údajne rozhodol, že každý pozostalý príbuzný v súdnom procese má nárok na náhradu vo výške 20 miliónov dolárov (10 miliónov ako kompenzáciu a 10 miliónov ako náhradu škody).

[sociallocker][/sociallocker]

Právnik pozostalých Floyd Wisner tvrdí, že súd rozhodol o celkovom odškodnení vo výške 400 miliónov dolárov. Nie je jasné, ako je to myslené, keďže matematicky vychádza celková suma pri 25 pozostalých 500 miliónov dolárov.

Wisner, ktorý v prípade zastupuje pozostalých už od roku 2014, podal žalobu v roku 2015 na celkovú sumu 900 miliónov dolárov. Išlo o skupinovú žalobu 18 osôb, z toho 6 Britov. Podľa súdu však vina bola už dopredu jasná

Obžalovaný Girkin konal so skutočnou alebo skrytou podporou jednotlivcov v ruskej vláde,“ konštatoval súd.

Wisner použil americký zákon o ochrane obetí mučenia, ktorý možno použiť proti cudzím štátnym príslušníkom. Tým pádom mohol podať žalobu proti Girkinovi na americkom súde.

Nejde o peniaze, ale o získanie odpovedí od Girkina a vyvíjanie tlaku na Rusko, aby spolupracovalo s medzinárodným tribunálom,“ povedal vtedy Wisner.

Girkin nebol prítomný na súdnom konaní a podľa Zembla TV sa nenachádza ani na svojej moskovskej adrese.

Šance príbuzných na náhradu škody, ktorú majú nárok, je prakticky nulová.

Aj pri tejto príležitosti Wisner konštatoval, že nejde o peniaze

Nikdy to nebolo o množstve peňazí,“ povedal Wisner.

Žaloba na Girkina slúži len na udržanie pozornosti

Veľké množstvo peňazí má v skutočnosti len urobiť dojem, priniesť to na svetovú scénu. Toto je dôležité. Cieľom v skutočnosti nebolo dostať takéto peniaze od [Girkina], ale pokúsiť sa domôcť spravodlivosť pre tieto rodiny. Chceme aby sa osvetlila táto strašná tragédia, ktorú si zažili. A aby sa svet o to neustále zaujímal, treba súdne stíhať zodpovedných ľudí, takých ako Girkin.

Holanďanka, ktorá bola súčasťou tohto súdneho sporu, bola spokojná s rozsudkom. „Predpokladáme, že to nie je možné dostať, kde nič nie je ani čert neberie. Je to tiež oveľa symbolickejšie. Teraz s týmto môžu mať úspech. Ak je niečo, čo môžeme vymyslieť, aby sme znepríjemnili život tým, ktorých sa to týka, nebudeme to ignorovať,“ uviedla pre televíziu Silene Fredrikszová, matka Bryce Fredrikszovej, ktorá zahynula pri katastrofe MH17.

Toto je jeden zo spôsobov, ako udržať tému na predných stranách médií. A je to úplne legitímne,“ povedal pre Zembla Piet Ploeg, predseda Nadácie leteckého nešťastia MH17.

Názory na tento prípad sú pomerne rozdelené. Otázkou je, či toto rozhodnutie bude mať nejaký účinok. Ako nadácia nemôžeme zaujať stanovisko k súdnym prípadom. Je to na voľbe príbuzných, či a ako sa chcú združovať. Je tiež veľmi dôležité udržať pozornosť k prípadu.  A je dôležité, aby téma zostala na mape sveta.

MH-17
Igor Girkin, prezývaný Strelkov sa rozsudku vysmieva

Samotný Girkin sa v roku 2015 hrozbe súdu vysmial ústami svojej hovorkyne Miroslavy Reginskej.

Neposkytujeme žiadny komentár a nebudeme ani k tejto téme robiť žiadne komentáre. Ak sú títo ľudia idiotmi, potom sú idioti,“ povedala.

K údajnému výsledku sa Girkinu vyjadril v ruskej televízii Dožď. Vyhlásil, že z tohto odsúdenia ho ani neoblieva studený pot, ani netrpí návalmi horúčavy.

Keď už som bezmála svetový terorista číslo jedna, tak čoho sa mám báť? Ani zima, ani teplo, ani horšie mi nebude,“ vyhlásil.

Ak nájdem prebytočnú pol miliardu dolárov, nebudem sa brániť zaplatiť pozostalým za Boeing, ktorý zostrelil nevedno kto. Nebude mi ľúto pomôcť ľuďom,“ dodal.

Kvôli tragédii MH17 boli podané aj ďalšie žaloby

Reine Dalziel, ktorej manžel Cameron zahynul pri havárii, podala žalobu na spoločnosti Malaysia Airlines.

Tvrdí, že letecká spoločnosť bola pri plánovaní trasy cez východnú Ukrajinu nedbanlivá. Vtedy to bola „medzinárodne uznávaná konfliktná zóna„, nad ktorou mali americké letecké spoločnosti zakázané lietať.

Rovnako sa zóne vyhýbali aj ďalší významní medzinárodní prepravcovia, ako napríklad British Airways.

Žaloba bola predložená v mene zabitého Camerana, pretože si kúpil letenku v USA.

Malajzia Airlines prípad nekomentovala.

Ešte v roku 2014 podala žalobu nemecká občianka Oľga L. na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu voči Ukrajine.

Nemka žaluje Ukrajinu za zabitie z nedbalosti. Ukrajina mala podľa nej uzatvoriť svoj vzdušný priestor pre civilné lety kvôli bojom medzi armádou a proruskými separatistami.

Matku obete zastupuje renomovaný profesor leteckého práva Elmar Giemulla. Giemulla zastupuje aj ďalšie tri rodiny nemeckých obetí.

Oľga L. žiada kompenzáciu 800 tisíc eur.

Za zostrelenie raketou ešte nikdy nikto nebol odsúdený

Doteraz najvyššiu kompenzáciu za obete leteckého nešťastia vyplatila Líbya za atentát na lietadlo Pan Am Flight 103. Pre 270 obetí nešťastia bolo určených 1,5 miliardy dolárov.

Zostrelenie iránskeho civilného lietadla Airbus A-300 raketou z amerického krížnika Vincennes prinieslo pozostalým kompenzáciu z americkej  strany len niečo vyše 200 tisíc dolárov.

Americká vláda tento prípad vyhodnotila ako vojnový incident a nielenže sa posúdila správnosť konania posádky vojnovej lode, ale veliteľ Vincennes, kapitán Rogers, bol neskôr vyznamenaný Rádom záslužnej légie za svoju úspešnú službu v období od roku 1987 do roku 1989. Naviac vyšetrujúci admirál Fogarty vyhlásil, že Irán musí niesť zodpovednosť za “riziká vyplývajúce z prevádzkovania osobnej leteckej dopravy v tesnej blízkosti vojnového konfliktu.

Voči USA žiadne sankcie neboli vyvodené a vláda USA samozrejme žiadnu zodpovednosť za túto udalosť nepriznala. Incident bol nakoniec zo strany USA uznaný ako “hrozná ľudská tragédia”, ale bez prevzatia právnej zodpovednosti. Spojené Štáty vyplatili rodinám obetí celkove 61.8 milióna dolárov, čo bolo 213103.45 na pasažiera. Kompenzácie boli nie priznaním viny, ale ako “ex gratia” – t.j. “z milosti”.

Špeciálne v prípadoch zostrelenia raketou nebol ešte v histórii nikdy nikto postihnutý 


Publikovaný

v

od