(úvodné foto, zdroj: FB Stránka nespokojných voličov)

Obsadenie jedného z miestnych parkov stúpencami nového „mesiáša“ je komédiou pre čitateľov a divákov nielen slovenských médií.

Ale mne, ako jednému z miestnych obyvateľov, do smiechu nie je.

Prosperita tohto mesta závisí do istej miery od turizmu. Piešťany sú stále dobrým miestom pre život, hlavne čo sa týka bezpečnosti či poriadku. Sú v tomto smere aj „resty“, ale stále je tu menej drobnej, tzv. otravnej kriminality, než inde je zvykom.

V Piešťanoch nevyrástli veľké montážne haly. Aj tak, a možno práve preto, je mesto lukratívnou lokalitou pre bývanie. Neraz aj za cenu dochádzania do práce, napr. do Bratislavy. Obyvateľom Serede je iste jasné na čo myslím pri písaní týchto riadkov.

Situácia s „mesiášom“ sa môže stať kdekoľvek. Zarážajúca je ale neschopnosť „mesta“ včas vyhodnotiť situáciu a prijať adekvátne opatrenia.

Po niekoľko dní tu dochádzalo k zabraniu a znečisťovaniu verejného priestoru malého parku. Navyše k parkovaniu takým spôsobom, že radový obyvateľ Piešťan by za to iste dostal riadnu pokutu. Už bežný pohľad na videá a fotografie ukazuje, že ak by bol záujem, bolo niekoľko dôvodov, pre ktoré bolo možné parčík vypratať a uzavrieť ho pre aktivity takéhoto typu.

Ešte, že „mesiáš“ so svojimi nasledovníkmi odtiahol sám inam, inak by sme tam v parčíku mali asi stálu expozíciu mesiášstva a benevolencie mestského úradu pre takéto prípady.

Turistický ruch je stále pre mesto veľmi významný. A správy o takýchto zhromaždeniach v parčíkoch Piešťanom, ako turistickej destinácii, na „hviezdičkách“ naozaj nepridávajú.

Bolo by „mesto“ rovnako tolerantné, ak by sa v parčíku podobným spôsobom zhromaždili napríklad fotbaloví fanúšikovia a slávili chorvátske striebro?

Nie jeden obyvateľ mesta je presvedčený, že rozhodujúcim faktorom spôsobujúcim benevolentnosť mesta v tomto prípade je fakt, že väčšinu „mesiášom“ očarených ľudí tvoria Rómovia. Považujú vedenie mesta za politicky korektne „predposraté“, bojace sa obvinení z rasizmu, ak by konali v záujme mesta. Alibizmus vedenia mesta, snaha preniesť svoju zodpovednosť na orgány špecializovanej štátnej správy (úrad verejného zdravotníctva, úrad splnomocnenca pre rómsku problematiku) pôsobil v tejto situácii naozaj úsmevne.

V súčasnej búrlivej dobe môže byť mesto Piešťany, ako aj mnohé iné slovenské mestá a obce,  vystavené ťažkým skúškam.

Nie tak dávno vypúštali poniektorí miestni slniečkári z miestnej „kaviarne“ do sveta hlášky, že Piešťany by mohli byť pilotným miestom pre integráciu migrantov. Centrom, odkiaľ sa začne zmultikultúrňovanie Slovenska, pretože Piešťany už multikulturálne sú. Neuvedomujú si, že cez Stredozemné more prichádza do Európy iná „klientela„. Tá má, v mnohých prípadoch, s tou súčasnou arabskou klientelou v Piešťanoch spoločnú len vieru v rovnakého boha.

Piešťany naozaj nemôžu byť pilotným miestom integrácie migrantov, ako by si želali poniektorí miestni „kaviarnici“. Ako by tu dopadlo Merkelovej „Wir schaffen das“ (dokážeme to), to ukázal aj prípad „mesiáša“ v parčíku.