Nemecká kancelárka Angela Merkelová dostala od litovskej prezidentky jedno z najvyšších ocenení Litvy. Pred nedávnom kancelárku vo Vatikáne ocenil sám pápež František. Litovské vyznamenanie  získala za svoju snahu o zodpovedné vládnutie v Európe a za snahy posilniť jej bezpečnosť.

Litovská prezidentka Dalia Grybauskaitéová ocenila nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú vyznamenaním Vitolda Veľkého, čo je jedno z najvýznamnejších v krajine.

Litovská prezidentka ocenila kancelárku za jej zodpovedné vedenie Európy a osobné prispenie za zintenzívnenie politickej, obrannej, hospodárskej, kultúrnej a verejnej spolupráce medzi Litvou a Nemeckom.

Podľa litovskej prezidentky je poriadok vyjadrením vďaky litovského ľudu nemeckej kancelárke za posilnenie litovskej a celoeurópskej bezpečnosti. Podľa nej zodpovednosť a statočnosť kancelárky prispela k tomu, že Európa je bezpečnejšia. Nemecko totiž prevzalo vedúcu pozíciu jednotiek NATO v Litve. „Tvárou v tvár hrozbám cítime neochvejnú podporu Nemecka a vieme, že sa na neho môžeme spoľahnúť,“ povedala prezidentka podľa jej tlačového oddelenia.

„Nemecko chápe naše regionálne a celoeurópske bezpečnostné výzvy. Pracujeme spoločne v boji proti kybernetickým a informačným hrozbám, rovnako ako v úsilí o ďalšie opatrenia NATO v oblasti obrany,“ uviedla Grybauskatéová.

Dodala, že nemecká kancelárka je vzorom zodpovedného európskeho vládnutia. Nemecko vraj doviedlo Rusko k zodpovednosti za agresiu na Ukrajine a je dobre, že jeho postoj na zachovanie sankcií pretrváva. Nemecko je jedným z najdôležitejších obchodných partnerov Litvy. V krajine investuje v objeme okolo 1,2 miliardy eur a vytvorilo tam na 17-tisíc pracovných miest. Obe krajiny tiež čulo spolupracujú na poli vedy a výskumu.

Angela Merkelová bola už minulú sobotu ocenená pápežom Františkom. Ten ju udelil medailu s olivovou ratolesťou za jej „prácu, ktorú robí pre mier“.