Taliansky minister vnútra Matteo Salvini poskytol veľký rozhovor pre katolícky denník La Nuova Bussola Quotidiana (LNBQ). Z neho zverejnili agentúry iba malý úryvok.

Zdalo by sa, že podľa médií ako napr. Echo24 sa rozhovor týkal homosexuálnych párov, kde je Salvini proti ich nárokom na rodičovstvo. V skutočnosti podrobne opisoval svoje plány v novej vláde, vyjadril sa k otázkam vzťahu ku katolíckej cirkvi apod.  Osobnosť ministra ako politika, ktorý vie čo chce, má úplne jasno vo svojich prioritách, je racionálny vo vzťahu k okolitému svetu, to všetko sa stráca v úryvku, ktorý médiá zverejnili.

Ako potom nazvať takúto žurnalistiku? Vo veku internetu nie je problém si dohľadať zdroje a porovnať agentúrnu správu s originálom.

Agentúry zverejnili iba to, že Salvini v rozhovore vystúpil proti tomu, aby obaja členovia homosexuálnych párov mali rovnaký nárok na rodičovstvo dieťaťa. Povedal, že nariadil zmeniť formuláciu žiadosti o preukaz totožnosti maloletých tak, aby sa obaja členovia dvojice rovnakého pohlavia už nemohli vyhlásiť za rodičov dieťaťa.

Podľa denníka La Repubblica sa vraj jeho pokyn ale prieči platným zákonom a súdnym výnosom. Na webovom formulári talianskeho ministerstva vnútra sa Salviniho nariadenia zásadne neprejavilo.

Dozvedel som sa, že na webe ministerstva vnútra sú v žiadosti o elektronický preukaz totožnosti (pre maloletých) kolónky, rodič 1 ‚a, rodič 2‘. Ihneď som nariadil zmenu webu a znovu zaviesť vymedzenie, otec ‚a, matka‘ – je to len malý krok, ale urobím na ministerstve vnútra všetko, čo ústava umožňuje. Budem brániť prirodzenú rodinu, ktorá je založená na zväzku muža a ženy,“ povedal Salvini pre LNBQ.

Formulár na stránkach talianskeho ministerstva vnútra sa aj napriek Salviniho nariadeniu zásadne nezmenil. Pôvodné kolonky nahradil neutrálny výraz ‚rodičia,‚ upozornil denník La Repubblica.

Echo24 ďalej pripomína, že v minulosti niektoré súdy a radnica priznali rodičovský status druhému z páru rovnakého pohlavia, ak mal jeho partner či partnerka dieťa z predchádzajúceho vzťahu. To však nie je zakotvené v národnom práve.

V Taliansku nie je povolené náhradné materstvo a dvojica rovnakého pohlavia nemôžu adoptovať deti. Schválenie náhradného materstva a „podobných desivých vecí“ súčasná vláda nebude zvažovať, povedal minister vnútra.

Čo všetko bolo v rozhovore?

  • Útoky Avvenire a Famiglia Cristiana ? Úprimne povedané, neviem si to vysvetliť, ale mnohí kňazi a biskupi naliehali, aby som sa pohnúť vpred
  • Najlepší protijed k rasizmu, je dostať prisťahovalectvo pod kontrolu
  • Mojím cieľom je dosiahnuť ku koncu tejto vlády kvocient na podporu rodiny, ale medzitým začneme znižovať dane
  • Ako minister vnútra zablokujem akýkoľvek pokus o legitimizáciu lona na prenájom

Rozhovor sa týkal hlavne podpory rodiny, problémov s islamom, jeho vzťahov k cirkvi, výrokov, že najlepším liekom proti rasizmu je dodržiavanie pravidiel a kontrola prisťahovalectva a tiež jeho postoja k náhradnému materstvu, kde je zásadne proti. Homosexualita bola spomenutá len okrajovo.

LNBQ píše, že Salvini  je najvýznamnejším politikom v tejto vláde. Vystupujú voči nemu nielen politici doma a v zahraničí, ale aj talianska cirkevná hierarchia hlavne z organizácií Famiglia Cristiana a Avvenire. To sa zdá podivné ak je jeho politika otvorene pro-life a pro-rodinná.

Salvini bol vo Foggii, kde riešil dopravnú nehodu, pri ktorej prišlo o život 12 migrantov. Podľa neho to poukazuje na to, že títo migranti sú obeťami vykorisťovania v poľnohospodárskom sektore.

Na otázku, že ho cirkevné organizácie ako Avvenire , Famiglia Cristiana obviňujú z rasizmu a xenofóbie, odpovedá, že riešením je dostať migráciu pod kontrolu

Poukazuje práve na Foggio, kde africkí chlapci žiadajú pomoc ministra vnútra pred šikanovaním, vykorisťovaním, otroctvom. Salvini tvrdí, že ide o podstatu a tou je, že aby sa zaručili práva Talianov aj prisťahovalcov je nutné dostať prisťahovalectvo pod kontrolu. Prisťahovalectvo z posledných rokov namiesto toho vedie k chaosu, rasizmu a sociálnym konfliktom.

Salvini medzi migrantami vo Foggio

Jediným protijedom voči rasizmu…je trvať na súlade so zákonmi, pravidlami, kontrolou tých, ktorí do krajiny vstupujú alebo ju opúšťajú.

Nevie si vysvetliť, prečo tie cirkevné organizácie tak útočia, keď aj podľa LNBQ ide o politiku zdravého rozumu.

Redakcia denníka spomína špekulácie, ktoré sa objavili v novinách La Verità. Vraj existuje obava zo strany katolíckej hierarchie, že sa nájdu dôkazy finančnej korupcii. Spomína sa tiež osem promile pedofilných kňazov

Salvini tvrdí, že nemá žiadne spisy, žiadne dôkazy. Dokonca verejne odmieta špekulácie, že katolícka hierarchia si chce z migrácie urobiť biznis.

Povzbudzuje ho, že po útokoch Famiglia Cristiana a Avvenire sa spustila celá lavína neanonymných listov a odkazov od veriacich mužov a žien. Všetci ho povzbudzujú a vyzývajú aby pokračoval. Dokonca mu píšu aj kňazi a biskupi, ale to, čo ho prekvapuje je žiadosť o neuvedenie mena a priezviska, kvôli problémom s veriacimi. Salvini neočakával, že takéto praktiky sú súčasťou dnešnej cirkvi, hoci je na to zvyknutý z politiky. Cirkev považoval za svet otvorenosti, dialógu, triezveho a vlastného spôsobu uvažovania.

Minister vnútra sa vyjadril aj ku svojim vzťahom s katolíckom svetom, ktorý ho kritizoval za to, že na zhromaždení v Miláne, vytiahol ruženec ..

Salvini pri prejave v Miláne pred Katedrálou na Piazza del Duomo, kde prisahá na ruženec pre milánskou Madonnou, že ochráni talianske hodnoty

Ruženec bol darom kňaza ktorý zachraňuje dievčatá z ulice. Bol to predmet jednej z nich, ktorá bola obeťou obchodníkov s bielym mäsom a ktorý on sám vždy nosí so sebou. Zhromaždenie sa konalo v jeho vlastnom meste Milane pred Katedrálou na Piazza del Duomo, kde sa často provokačne zhromažďujú moslimovia. Matteo Salvini považoval za prirodzené vytiahnuť ruženec pri prejave, v ktorom sa pred milánskom Madonnou zaviazal chrániť kresťanské hodnoty.

Ruženec sa však často nemodlí, vraj sa vždy len prežehná ráno a večer pred spaním.

Na vzostupe je typ nezlučiteľného islamu

Pri téme islamu, kvôli ktorej mu prischla nálepka rasistu, spomína už známe veci. Je to napríklad problém džihádistov, ktorí využívajú nelegálne prisťahovalectvo, aby sa dostali do Talianska, čo je dnes dokázané aj Interpolom. Potom je tu fenomén islamských bojovníkov s talianskym pasom, ktorí odišli z Talianska a vracajú sa.

Ale okrem boja proti terorizmu, ktorý je hlavný, moslimovia a islamské organizácie v Taliansku sa snažia ovládnuť aj pôvodné hodnoty a taliansku identitu . To si tiež vyžaduje ochranu.

Salvini tvrdí, že fanatická interpretácia Koránu je nezlučiteľná s našimi hodnotami slobody a s kresťanskými hodnotami. Keď sa stal otcom, v škole sa osobne stretol so situáciami matiek, ktorým bránia sa učiť taliančinu,  bránia im pracovať; vie o dievčatách, ktorým sa bráni zúčastňovať sa gymnastiky s chlapcami alebo chodiť na oslavy narodenín s chlapcami atď. Tu nie je úmysel integrovať sa, nie je snaha o dialóg. Podľa neho je na vzostupe práve tento typ islamu, ktorý je nezlučiteľný s talianskou spoločnosťou a sám sa vydeľuje zo spoločnosti. A udivuje ho, že niektoré katolícke hierarchie predstierajú, že tomu nerozumejú.

Na otázkou a problém niqabu (závoja, ktorý úplne zahaľuje celé telo vrátane tváre) si myslí, že ide o formu útlaku žien. V Dánsku je už niqab zakázaný aj napriek protestom moslimov. V Taliansku na celoštátnej úrovni neexistuje zákaz zahaľovania tváre, ale Lombardský región (odkiaľ vychádza jeho Lega) je zakázané v nemocniciach a na verejných miestach tvár zahaľovať. Hoci ide hlavne o bezpečnostné dôvody, existuje aj kultúrny dôvod, prečo je úplný závoj neprijateľný.

Berlusconiho vláda vytvorila Taliansku radu pre islam, ktorá vraj prinášala dobré výsledky, ale potom bola zrušená. Salvini by v tomto trendee rád pokračoval. Chce podporiť existujúce proaktívne islamské subjekty.

Pravidelne vraciame migrantov len do Tuniska

Systém repatriácie a vracania ilegálnych migrantov treba podľa predsedu Legy vystavať od základov, keďže sa v minulosti nič nerobilo. Zatiaľ funguje len charter dva krát týdenne do Tuniska, občas s Nigériou. Teraz rokuje s Líbyou a Egyptom, v pláne je cesta do Maroka a Alžírska. Uvádza príklad Pakistanu a Bangladéša, z ktorých prichádzajú tisícky migrantov. Repatriácia sa robí vždy po jednom, keďže neexistuje dohoda s týmito krajinami. Treba zaplatiť let vyhosteného migranta a dvoch policajtov ako eskortu na pravidelnej linke. Je to podľa neho šialené.

Trvá na to, že Európska únia musí začať podmieňovať akúkoľvek dohodu repatriáciou. Všetky krajiny, s ktorými má Taliansko problém, majú zmluvy s Úniou. Ak všetkým týmto krajinám Únia ponúka ekonomickú, poľnohospodársku a kultúrnu podporu, potom zaslanie pomoci musí byť sprevádzané ochotou prijať ilegálnych migrantov naspäť.

Veľmi kontroverznou témou sú tzv. antropologické otázky, ktoré boli kľúčovou časťou kampane Legy. V poslednom volebnom období boli schválené zlé zákony, ktoré teraz platia. Lenže dnešná vláda hnutí 5 hviezd a Legy na tieto otázky uložila moratórium. Dôvodom je, že obe zoskupenia majú na túto tému zásadne nezlučiteľný postoj. Lega je pre slobodu vzdelávania, pre právo na život, pre ochranu naturálnej rodiny. Koaličný partner má však na to iný názor, tak sa obe hnutia dohodli, že jednoducho v tejto téme nebudú vyvíjať žiadne aktivity, aby umožnili fungovanie koalície. Salvini je s takouto dohodou spokojný. V niektorých oblastiach je lepšie nerobiť nič, ako škodiť aktivitou.

Hnutie si však vybojovalo rezorty, kde môže bez otvárania týchto tém pôsobiť ako brzda pri uplatňovaní liberálnych predstáv o spoločnosti. Lega spravuje Ministerstvo rodiny a zdravotného postihnutia; Ministerstvo vnútra, ktoré sa tiež zaoberá problematikou diskriminácie a rodovej rovnosti; Ministerstvo školstva, ktoré umožňuje slobodu vzdelávania a rešpektovanie určitých princípov. Vyzerá to tak, že v rámci hraníc zmluvy, rešpektujúc odlišné citlivosti, sa hnutie snaží zachovať dôraz na niektoré zásady.

„Za toto Salviniho ukrižujeme“

Potom prišla časť rozhovoru, ktorú si zvolili agentúry na interpretáciu. Redaktor LNBQ sa spýtal, ako bude reagovať na prax „prenajatie maternice“ v zahraničí. Takto narodené deti sú potom pomocou ľavicových starostov obcí registrované v Taliansku.

Salviniho pozícia je striktne protichodná a vyvíja právne kroky na zabránenie týmto praktikám. A dal už spomínaný príklad o formulároch rodič 1 a rodič 2.

Čiastočne agentúry ešte prebrali aj nasledujúcu odveď kde sa minister vyjadril k zakonnej možnosti adopcií pre homosexuálne páry. Tvrdí, že „bude brániť prirodzenú rodinu založenú na spojení medzi mužom a ženou„. A že na to „použije všetku možnú moc„.

A to bolo všetko. Ako vidno, bolo to len mizivá časť rozhovoru.

Rozhovor pokračuje

Katolícky denník kritizoval, že v Regionálnej rade Lombardie, hlasovali niektorí predstavitelia Legy za program šírenia bezplatnej antikoncepcie.

Na túto otázku Salvini odpovedal nejednoznačne. Podľa neho je tu odôvodnená potreba ochrany zdravia, pretože bohužiaľ mnohí mladí ľudia podceňujú riziko pohlavne prenosných chorôb. Hlavne vo veľmi mladom veku majú potom nechránený pohlavný styk.

Padla námietka, že kondómy potom vedú k pocitu bezpečia spôsobujú oveľa rizikovejšie správanie, ktorá účinky „kondomizácie“ negujú. Salvini s týmto súhlasí a dodáva, že tu je potrebné predovšetkým snažiť sa ľudí vzdelávať.

Problém drog považuje Salvini za veľmi nebezpečný. Aj tu trvá na potrebe vzdelávania. Zvlášť keď koaličný partner je skôr zástancom legalizácie a liberalizácie. Ani tu sa nič nerobí. V súčasnosti sa hľadá cesta, ako nájsť cesty na riešenie problému.

Viacdetná rodina ako základ

Cieľom predsedu Legy je do konca vládneho mandátu predstaviť koncept rodinného kvocientu, ktorý bude odmeňovať pôrodnosť a bude stávku na budúcnosť.

Prvým cieľom je podporiť produktívnu časť obyvateľstva prostredníctvom zníženia daní: ak už vieme pomôcť cez DPH, výrobcom, obchodníkom, remeselníkom a malým podnikateľom, je to prvý krok. Aj oni sú otcovia a matky, deťom ostane viac, keď sa znížia dane. Samozrejme, že to nie je rozhodujúce – cieľ je dosiahnuť, aby sa k rodinnému jadru vzťahovali fiškálne nástroje. Ale už pre rok 2018 je cieľom znížiť dane mnohým ľuďom a na tom Salvini trvá.

Ako bolo spomínané, Lega má pod palcom ministerstvo rodiny a zdravotného postihnutia, kde žiada podstatne viac peňazí. Servis pre zdravotne postihnutých je ďalšia kľúčová agenda Legy, keďže sa týka celkove 4 miliónov ľudí.

Ako model Salvini ponúka regióny, v ktorých hnutie vládne. V Lombardii tento školský rok budú škôlky zadarmo pre 15.000 rodín. Tento región investuje viac na pomoc ľuďom so zdravotným postihnutím, a to najmä ťažko zdravotne postihnutých.

Salvini by bol rád, keby sa tento model dostal na národnú úroveň. Takže trvá na tom, aby ministerstvo dostalo potrebné peniaze.

To bude viesť ku zmene v rozpočte a budú sa zrejme otvárať aj ďalšie témy. Minister vnútra napríklad spomína, že v Taliansku existuje jeden milión civilistov, ktorí dostanú v priemere 278 eur mesačne. Podľa neho je to hanba. Obviňujú ho, že chce presadiť tisícky eur, ktoré niekto bude dostávať. Ohováračom odpovedá, že považuje za civilizovaný akt, ponúknuť týmto najchudobnejším aspoň minimálne dôchodky.