Okrem toho, podľa Viktora Orbána sa Budapešť nenechá vydierať Bruselom a naďalej odmieta povinné kvóty EÚ na presídlenie utečencov.

„Maďarsko bolo vždy proeurópskou krajinou a bude aj naďalej obhajovať skutočné hodnoty Európy, no európski úradníci v Bruseli sa postavili za teroristov,“ uvádza to maďarský premiér Viktor Orbán v prejave v Národnom zhromaždení.

„Maďarsko nebolo nikdy protieurópskou krajinou. Naša vláda zaujíma európsky postoj, ktorý ochráni súčasnú európsku zmluvu, vrátane rozdelenia právomocí medzi členskými štátmi. Práve Brusel zmenil svoj postoj, „citovala Orbána agentúra TASS s odvolaním sa na maďarskú MTI.

Podľa neho „Brusel otvorene podporuje teroristov“. Orbán pripomenul, že EÚ odsúdila maďarský súdny verdikt proti migrujúcemu Sýrčanovi Ahmedovi Hamedim na 10 rokov väzenia za napadnutie polície počas nepokojov na hranici so Srbskom.

Premiér poznamenal, že európski predstavitelia hovoria otvorene na podporu tohto migranta a demonštrujú, že „absurdné lži Ahmeda Hameda“ sú dôležitejšie, než bezpečnosť Maďarov.

Plot bude stáť

Orbán zdôraznil, že vybudovaný plot na južných hraniciach Maďarska na ochranu proti nelegálnym migrantom bude stáť. „Plot na južnej hranici Maďarska bude stáť tak dlho, kým budem premiérom tejto krajiny,“ zdôraznil. Budapešť sa nenechá vydierať Bruselom a naďalej odmieta povinné kvóty EÚ na prerozdelenie, uviedol Orbán.

„Chceme, aby bolo Maďarsko maďarské a Európa – európska,“ povedal premiér. Poukázal na to, že „Európska únia – nie sú len úradníci v Bruseli“. „Nemôžeme dovoliť, aby Brusel riadil naše vnútorné záležitosti,“ uzavrel Orbán.

Maďarsko od začiatku migračnej krízy obhajovalo zavedenie prísnych kontrol nad tokom utečencov. Stalo sa prvou krajinou v Európskej únii, ktorá odmietla vpúšťať na svoje územie migrantov zo Stredného východu a Afriky, a postavilo dva ploty na svojich hraniciach.

Budapešť verí, že spoločne s nelegálnymi migrantmi sa do EÚ snažia dostať militanti teroristických organizácií.