Podľa zverejnenej správy, premiér Viktor Orbán na stretnutí so srbskou premiérkou Annou Brnabicovou komentoval aj pripravenú dohodu o dovoze plynu z Rumunska. Podľa Orbána končí závislosť Maďarska od Ruska. O dohode sme informovali aj na stránkach Slobodného výberu, ako o súčasti plynovodu BRUA.

Predseda vlády Viktor Orban uviedol, že Maďarsko plánuje získať z Rumunska ročne viac ako 4 miliardy kubických metrov (141 miliárd kubických stôp) zemného plynu, čím svoju krajinu postaví do novej a priaznivejšej „geostrategickej situácie„.

Po spoločnom stretnutí so zástupcami srbskej vlády Orbán povedal, že rumunský dovoz by mal v období okolo roku 2021-2022 predstavovať viac ako polovicu dovezeného plynu Maďarska .

Oznamujem s náležitou skromnosťou, ale s radosťou, že vek ruského monopolu v Maďarsku sa končí,“ povedal Orban po stretnutí so srbskou premiérom Annou Brnabicovou. „Toto je úplne nová situácia nielen pre Maďarsko, ale pre región.

Orban uviedol, že Maďarsko už vybudovalo plynovodné spojenie s Rumunskom a Rumunské pripojenie do Maďarska „sa práve teraz stavia„.

Diverzifikácia zdrojov energie uvádza Maďarsko do „nového geostrategického postavenia, ktoré je priaznivejšie ako predchádzajúce,“ povedal.

Maďarsko je dnes od Ruska skoro úplne závislé pri dovoze ropy a zemného plynu. Rusko rozširuje aj jedinú jadrovú elektráreň v Maďarsku.

V januári roku 2009 bol európsky dovoz plynu z Ruska dočasne pozastavený kvôli cenovému sporu medzi Moskvou a Ukrajinou, tranzitnou krajinou pre dodávky ruského plynu. V tom čase bolo Maďarsko nútené siahnuť na svoje strategické zásoby plynu a obmedzovať priemyselné využitie zemného plynu,

Maďarsko poslalo časť svojich zásob plynu Srbsku, ktoré bolo krízou zasiahnuté ešte intenzívnejšie.

Pokiaľ ide o Srbsko, Orban poďakoval Brnabicovej za pomoc jej krajiny pri zastavení toku migrantov cez Balkán. Povedal, že Maďarsko je pripravené pomôcť Srbsku chrániť jeho južné hranice, ak dôjde k ďalšiemu nárastu počtu ľudí, ktorí sa snažia dostať do Európy.

Orban tiež ocenil „príkladnú“ politiku Srbska vo vzťahu k menšinových komunitách vrátane etnicky maďarského obyvateľstva v počte okolo 250 000 obyvateľov.