Konzervatívny starosta francúzskej obce Chevigny-Saint-Sauveur oznámil, že zakáže alternatívne ponuku, vďaka ktorej si žiaci tamojších škôl mohli vybrať obed neobsahujúci bravčové mäso. Podľa neho toto rozhodnutie podporí sekulárne hodnoty v školách.

Starosta Michel Rotger, člen konzervatívnej republikánskej strany, povedal, že krok bude podporovať sekularizmus, ale že tiež ušetrí tamojšej samospráve hromadu peňazí. Podľa neho totiž, alternatívne menu ‚viedlo k tomu, že sa veľa plytvalo, uvádza francúzsky denník L’Express.

„Zavedieme toto opatrenie, takže deti budú musieť jesť všetko a ich strava bude vyvážená. Mali sme veľa odpadu, takže ich budeme učiť jesť mäso, či už to kuracie alebo bravčové, „vysvetľuje starosta.

Rodičia detí, ktorí navštevujú školy v tomto asi desaťtisícovom meste, boli o rozhodnutí starostu informovaní v liste. V ňom Rotger uviedol, že bravčové mäso na menu bude podporovať „predstavy o sekularizmu“ a že odhlásiť z obedov by sa mali len tie deti, ktoré majú od lekára diagnostikované nejaké alergie.

Proti rozhodnutiu sa ale ohradili skupiny ako Amnesty International a Liga ľudských práv. Zástupca organizácií Paul Garrigue k tomu uviedol: „Dnes hovoríme o sekularizmu všeobecne skôr antimuslimským spôsobom. My považujeme sekularizmus za nástroj tolerancie a spolužitia, a nie vylúčenieia „Dodal, že žiaci, ktorí odmietajú jesť bravčové mäso, by sa mali cítiť dobre.

Starosta Rotger ale svoj návrh obhajuje a upozorňuje, že koná v nadväznosti na odporúčania Asociácie primátorov Francúzska (AMF), ktorá odmietla myšlienku „cirkevných menu“ vo francúzskych školách už v novembri roku 2015.

Debata o bravčovom mäse na školských menu alebo v štátnych jedálňach zúri vo Francúzsku aj inde v Európe po celé roky. Už v roku 2014 francúzsky starosta obce Sarge-lès-Le-Mans povedal, že jedálny lístok by sa mal riadiť princípom „bravčové alebo nič“. Podobné debaty sa vedú aj v Nemecku alebo vo Veľkej Británii.