Lekári našli spojitosť medzi orálnym sexom a rizikom rakoviny

V novej lekárskej štúdii vedci našli prekvapivé spojenie medzi orálnym sexom a rizikom vzniku niektorých typov rakoviny. Prináša článok INFO.SK

Nová štúdia odhalila, že muži, ktorí majú veľký počet sexuálnych partnerov pri orálnom sexe, môžu mať vyššie riziko rakoviny hlavy a krku. To isté platí pre mužov, ktorí fajčia, pričom najvyššou rizikovou kategóriou sú muži, ktorí fajčia a majú veľký počet sexuálnych partnerov pri orálnom sexe.

Zatiaľ čo miera výskytu orofaryngeálneho karcinómu je nízka (len 0,7% mužov a ešte u menej žien), štúdie dokazujú, že za ostatných 20 rokoch sa výskyt orofaryngeálneho karcinómu súvisiaceho s HPV vírusom zdvojnásobil. Odhaduje sa, že do roka 2020 sa v USA tento druh rakoviny stane v väčším problémom ako rakovina krčka maternice.

Riziko sa zvyšuje s počtom sexuálnych partnerov

Doktorka Amber D’Souza, docentka na Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, povedala: „Zistili sme, že orálna infekcia HPV vírusom bola u žien zriedkavá, bez ohľadu na to, koľko partnerov mali.“ Zároveň bola táto infekcia zriedkavá u mužov, ktorí nefajčili a mali menej ako päť sexuálnych partnerov pri orálnom sexe. Pravdepodobnosť infekcie sa však u mužov zvýšila s počtom partnerov a fajčením.

Štúdia publikovaná v Annals of Oncology skúmala 13 089 ľudí vo veku 20 až 69 rokov, ktorí boli testovaní na perorálnu HPV infekciu. Potom použili údaje o prípadoch orofaryngálnej rakoviny a úmrtiach na predpovedanie rizika rakoviny spôsobenej orálnym HPV.

Výsledky ukázali, že perorálna infekcia HPV sa objavila u 7,4% mužov, ktorí mali orálny sex s piatimi alebo viacerými partnermi. U mužov, ktorí mali orálny sex len s jedným alebo žiadnymi partnermi, to bolo len 1,5%. U tých, ktorí mali dve až štyri partnerky, sa riziko zvýšilo na 4 percentá a fajčenie to riziko zvýšilo až na 7,1 percenta. Muži, ktorí fajčia a mali orálny sex s piatimi alebo viacerými partnermi predstavovali až 15 percent.

Ochorenie si vyžaduje viac výskumov

„V súčasnosti neexistujú žiadne testy, ktoré by mohli byť použité na skríning ľudí na orofaryngeálnu rakovinu,“ uviedla spoluautorka štúdie Carole Fakhry v stanovisku. „Je to zriedkavá rakovina a pre väčšinu zdravých ľudí by negatíva skríningu prevažovali nad prínosmi kvôli problému s falošne pozitívnymi výsledkami testov a následnej úzkosti pacientov.“

„Náš výskum ukazuje, že identifikácia tých, ktorí majú perorálnu HPV infekciu, nedokáže dobre predpokladať ich budúce riziko rakoviny, a tak by skríning založený na detekcii rakovinotvornej perorálnej HPV infekcie bol náročný,“ dodala Fakhryová. „Vykonávame však ďalší výskum perorálnej HPV infekcie u mladých zdravých mužov, aby sme ju ďalej preskúmali.“

Vedec Richard Shaw z University of Liverpool sa zapojil do debaty o očkovaní nielen mladých dievčat, ale aj chlapcov. Dodal tiež, že „spolu s očkovaním proti HPV je dôležité pomôcť ľuďom prestať fajčiť a znížiť príjem alkoholu.“


Publikovaný

v

od

Značky: