Vo Francúzsku sú najviac zasiahnuté produkty ako bravčové mäso, mlieko a ovocie a zelenina. Preto návšteva Vladimira Putina vo Francúzsku vyvolala veľa nádejí u tamojších poľnohospodárov.  Zrušenie embarga sa však nekonalo, obojstranné sankcie pokračujú, píše LE FIGARO.

Rusko vypĺňa nedostatok produktov rozvojom vlastnej výroby i novými dodávateľmi.

Vladimira Putina návšteva Francúzsko dala poľnohospodárom nádej na odstránenie potravinového embarga zavedeného Ruskom v reakcii na medzinárodné sankcie.

Embargo sa vzťahuje na širokú škálu potravín: bravčové mäso, mliečne výrobky, a väčšinu ovocia a zeleniny.

Ušlý zisk, podľa Le Figaro, činí 8,1 miliárd eur. „Hoci Francúzsko nebola nikdy medzi hlavnými dodávateľmi poľnohospodárskych produktov Rusku -. prekonali ju krajiny, ako je Nemecko, Holandsko, Poľsko – odliv týchto produktov na európsky trh povedie k poklesu cien, „pripomína profesor ekonómie na univerzite Paris – Dauphine Filipp Schalman.

Vedľajším efektom embarga bolo, že sa Rusku podaril chov vlastného dobytka.

„Vďaka našej profesijnej sieti vieme, že Rusko obnovilo nedostatok bravčového, začalo rozvíjať svoju vlastnú produkciu na priemyselné úrovni a priemyselných vzorov,“ povedal riaditeľ Národnej federácie výrobcov bravčového (FNP) Paul Efre.

Ruské potravinoé embargo malo tiež vplyv na mliekarenský priemysel: 300 tisíc ton syrov sa muselo predať iba na internom európskeho trhu, čo viedlo k poklesu cien, poznamenalo francúzskej vydanie.

S ovocím a zeleninou firma bola situácia ešte horšia. „Druhý deň po embargu ceny klesli o polovicu,“ povedal riaditeľ Národnej federácie výrobcov ovocia.

„Ako vieme, posvätné miesto nie je nikdy prázdne – a na ruskom trhu sa objavili noví dodávatelia,“ napísal Le Figaro. Teraz prakticky všetko mlieko dodáva do Ruska – Bielorusko. Prehra jenoho je výhrou druhého: niektorí francúzski výrobcovia, ktorí sa usadili v tejto prihraničnej krajine u Ruska, sa „radujú“.