Kurz, Fico, Sulík a osud Strednej Európy. Nakoniec sa „Jadro“ nemusí konať a integrovať sa budeme s Kurzom

Za posledné dva roky sa východoeurópske krajiny viac vzdialili západným štátom, na vine je nerovná ekonomická situácia, ale aj nezhoda v otázkach utečencov. Pokiaľ bude trend aj naďalej pokračovať, potom hrozí aj reálny rozpad eurozóny. Prostredník pre zjednotenie sa však ponúka, je ním Rakúsko, ktoré bolo odjakživa spojovacím mostom medzi východom a západom.

„Rakúsko je krajina, ktorá môže fungovať v Európe ako spojovací most. Je to naša úloha a vždy nám to bolo užitočné ako ekonomicky, tak i politicky,“ povedal v rozhovore koncom októbra rakúsky kancelár Sebastian Kurz a líder ľudovcov, ktorí s prehľadom zvíťazili v nedávnych voľbách. Byť spojnicou bolo pritom vždy ich historickú úlohou, až to miestami hraničilo s proroctvom.

Keď nemecká kancelárka Angela Markelová svojvôľou otvorila európskej hranice pre utečencov, a potom ešte vyžadovala, aby všetky krajiny EÚ si utečencov prerozdelili na základe kvót, stredná Európa začala protestovať.

Pokiaľ bude Európska únia aj naďalej pod diktátom západných krajín, ktoré iba regulujú a vytvárajú problémy, členstvo v inštitúcii razom stratí zmysel.

Stále však existuje nádej pre strednú a východnú Európu, ktorá sa domnieva, že západ na nich kašle.

So vzostupom Sebastiana Kurza získali štáty silného spojenca v podobe Rakúska proti Merkelovej, obzvlášť ľúbivý je jeho postoj voči utečencom aj politike otvorených hraníc. Most medzi dvoma tábormi sa konečne otvoril.

Len vďaka tomu, že Sebastian Kurz bol v roku 2016 ministrom zahraničia, sa podarilo uzavrieť balkánskej trasu, cez ktorú do Nemecka prúdil nekontrolovaný prílev utečencov. Jeho akcia sa nepáčila najmä Angele Merkelovej, ktorá takéto riešenie odmietala z humanitných dôvodov. Ale len vďaka Kurzovi si mohol zvyšok Európy oddýchnuť. Kríza bola zažehnaná. Keby Kurz nekonal, Balkánska trasa by najskôr fungovala dodnes.

Na Kurza teraz však čaká zložitejšia úloha – musí nájsť zhodu medzi štátmi Vyšehradskej štvorky a zvyškom Európy. Je to ešte len pár týždňov od doby, keď jeho strana zvíťazila vo voľbách a nová rakúska vláda stále nie je oficiálne vyhlásená, už teraz  však mladý politik pekne robí na poli diplomacie. Jeho prácu nedávno ocenil aj pravdepodobný český premiér Andrej Babiš, ktorý si vyslovil k tomu, aby Česká republika mala spojencov aj mimo Vyšehradskej skupiny.

Róbert Fico s marketingom jadra neuspel. Župné voľby ho vymlátili 6:2 a je zrejmé, že ideu jadra opustí a natlačí sa práve do priestoru „národného socializmu“. Myslia si to aj viacerí komentátori.

Sulík má už dnes bližšie ku Kurzovi ako ktokoľvek iný. A vpolčase rozpadu SMERu, ktorého sme svedkami je možné čokoľvek. Jadro po 4.novembri už totiž nie je téma tlačená SMEROM.

Na základe historickej role, ktorú Rakúsko vždy malo, a podľa interpretáciou biblických proroctiev došiel teológ Herbert W. Armstrong, ktorý okrem iného sa zaoberá aj výkladom Biblie, dokonca k tomu, že Rakúskej krajine už Biblie pripisovala dôležitú úlohu (spoločne s kresťanstvom) vo zjednocovaní východu a západu.


Publikovaný

v

od

Značky: