Kto by to na nich povedal? Slovenskí politici začali investovať do umenia

Okrem klasického bohatstva v podobe domov, luxusných áut, pozemkov, cenných papierov či peňazí vo finančných ústavoch niektorí politici míňajú na umenie. Informuje Aktualne.sk.

„Kultúrne duše“ z parlamentu nám prezradili, ktoré diela sú ich srdcu blízke.

Skutočný znalec

Poslanec za SNS Dušan Tittel je skutočný umelecký fajnšmeker, napísala Veronika Cosculluela pre týždenník PLUS 7 DNÍ. Vlastní diela takých maliarov, ako je napríklad Milan Laluha, Vladimír Kompánek či Rudolf Krivoš. „Ešte keď som trénoval u Galisa (Dušan Galis je dnes Tittelov kolega z parlamentu za Smer – pozn. red.) v Slovane, ukázal mi Laluhov obraz. Vtedy som si povedal, že raz by som chcel mať taký obraz doma,“ spomína na časy, keď začal uvažovať o investícii do umenia.

Hovorí, že v 90. rokoch mal možnosť vojsť do ateliérov niektorých autorov zo skupiny, ktorú kritici volajú galandovci. „Zoznámil som sa tak s pánom Rudavským, Tóthom či Paštékom, a teda bolo to osobnejšie, ako keď si niekto len kúpi obraz z galérie alebo z aukcie,“ spomína s nadšením.

Dobrá investícia

Tittel tvrdí, že hoci dnes majú obrazy galandovcov oveľa väčšiu cenu ako pred vyše dvadsiatimi rokmi, keď ich kupoval on, umenie neberie ako investíciu, ale ako každodenné stretnutie s krásou. „Skutočne to skrášli bývanie,“ vraví bývalý futbalista.

Koľko ich má dohromady? „Asi pätnásť, ale nerátal som ich,“ zamyslí sa. Žiaden by nepredal, bolo by mu vraj za nimi smutno. „Ak sa pýtate na najdrahší, myslím, že som zaň zaplatil asi 50-tisíc slovenských korún (1 660 eur). Bol to obraz pána Krivoša. Dnes stoja Krivošove obrazy od dvoch až po dvadsaťtisíc.“

K umeniu Tittela priviedla matka. „Trvala na tom, aby som doštudoval, aby som okrem športu hral divadlo ešte v Dolnom Kubíne, kde som začínal,“ spomína a dodáva, že aj on sa bude snažiť svoje ratolesti lákať do galérií.

Dedič obrodenec

Ku kultúre inklinuje aj exminister školstva, dnes poslanec za Smer Dušan Čaplovič. Vlastní niekoľko obrazov, napríklad Hurbana od deda Ley Mrázovej, ktorý pôsobil kedysi na Dolnej zemi ako evanjelický kňaz. Sám kúpil dávnejšie obraz od majstra Laluhu. „Keď som nasporil nejaké peniaze, vždy som ich investoval do kníh, do obrazov alebo do cestovania,“ spomína.

Váži si však hlavne starožitné knihy. „Množstvo som zdedil z rodinnej knižnice Šimkovcov a Čaplovičovcov. Asi najcennejšia, ktorú mám, je jedno z prvých vydaní Slávy dcery od Jána Kollára,“ opísal, aký trezor doma skrýva. „Mám aj almanach Nitra, ktorý vydal Jozef Miloslav Hurban. A keďže som z národnobuditeľskej rodiny, nájdete u nás publikácie, ktoré sa viažu k národnobuditeľským snahám Slovákov v 19. storočí,“ vraví.

Čo sa týka hodnoty, nevie presne. „Nestarám sa o to. Predávať ich nebudem, raz budú patriť mojim synom,“ dušuje sa. Historicko-kultúrna hodnota pri starožitných knihách, ktoré má doma, podľa neho prevažuje nad tou finančnou. „Do majetkového priznania som tieto veci uviedol preto, lebo to hodnotu má. Nie sú to lacné knihy, ale nikdy som ich ohodnotiť nedával,“vysvetľuje.

Problémy s obrazmi

Obrazy v hodnote vyššej ako je 35-násobok minimálnej mzdy, teda viac ako 14 175 eur, v časti majetkového priznania o hnuteľnom majetku uvádza aj šéf parlamentu Andrej Danko. Ten však cez svoju hovorkyňu odkázal, že sa k téme vyjadrovať nechce s vysvetlením, že ide o jeho súkromie, informoval týždenník PLUS 7 DNÍ.

Verejnosti odhalil aspoň to, ako vyzerajú hodinky, ktoré bývalý advokát Danko v rovnakej časti majetkového priznania uviedol tiež. Rovnaký kúsok, ako vlastní premiér Robert Fico. V jeho prípade išlo o „darček“ od manželky Svetlany v troch písmenách, IWC, a s päťmiestnou cifrou – stáli okolo 20-tisíc eur. Andrej Danko navyše s umením, ktoré daroval, nemá dobré skúsenosti. Obraz s názvom Pokora, ktorý putoval z jeho osobnej zbierky Národnému onkologickému ústavu, umelci veľmi neocenili. Nuž, azda ho ocenia aspoň pacienti.

Egoistický

„Niečo som predal, niečo som zavesil,“ vraví šéf hnutia Sme rodina a podnikateľ Boris Kollár. Aké umenie mu doma zdobí steny, neprezradil. Možno by sme u neho našli také skvosty ako portrét tohto multiotecka a milionára, ktorý visel na stene volebnej centrály Sme rodina počas marcových volieb minulý rok. Alebo skrýva originál obrazu partizána, ktorý kedysi daroval mafiánovi Piťovi? Politik Kollár sa dnes k priateľstvu s Jurajom Ondrejčákom nepriznáva. Špekulovalo sa, že ich kamarátstvo naštrbil práve tento obraz. Piťo dal totiž dar oceniť a znalec zistil, že Kollár mu daroval kópiu.


Publikovaný

v

od

Značky: