Kotleba ako zástupný strašiak

Eufória z porážky ĽSNS zaplavila Slovensko. Kotleba bol zvrhnutý! Aspoň také budú titulky v zajtrajších novinách.

Je to skutočne tak?

Ešte nie. Bude dôležité zistiť, ako je na tom voličská podpora v absolútnych číslach. Volebná účasť bola v regiónoch, kde sa predpokladal dobrý výsledok ĽSNS pomerne hojná. Hoci celoplošne bola voličská účasť vyše 28%, v Banskej Bystrici prišlo omnoho viac voličov – až 38,7%.  To znamená, že okrem disciplinovaných voličov ĽSNS zdvihli zadky aj ostatní. Až porovnanie minulých volieb v Banskej Bystrici a parlamentných volieb ukáže, aká je realita. Číslam sa budeme venovať v ďalšom článku

Rozhodne výsledok smeruje k tomu, čo som vždy vravel. Pri plnom počte voličov je percento hlasov pre Kotlebu max. okolo 20%. Lenže okrem tvrdého jadra ich volí aj množstvo národne orientovaných, zúfalých a čiastočne aj nábožensky založených jedincov. Aj to len vtedy, keď ich témy nevykradne mainstreamová strana. Tento scenár sa v Európe už niekoľkokrát zopakoval. Mark Rutte z holandskej Ľudovej strany za slobodu a demokraciu elegantne odstavil Geerta Wildersa, pritvrdením rétoriky, rovnako ako rakúsky Sebastian Kurz vyfúkol skoro isté víťazstvo Rakúskej strane slobodných

Kotleba nikdy nebol reálna hrozba

Kotlebu som nikdy nepovažoval za hrozbu systému. Naopak organizácia, ktorú Marián Kotleba založil, je strana, ktorá prežije len ako súčasť systému, tváriaca sa ako jeho opozícia. Pôsobí však v rámci mantinelov, ktoré tento systém vytvára a nespochybňuje ich. ĽSNS je len papierovým tigrom.

Otázkou však je, prečo sa voči nim spojila kompletne celá „elita“.

Zdá sa, že poukazovať na Kotlebu vyhovovalo hlavne strane Smer-SD, ktorá mohla v doterajšom systéme moci a pri ovládaní väčšiny krajov ponúkať „istotu“. Nakoniec, aj kvôli tomu presadila jednokolový systém volieb županov

Na druhej strane mimovládne organizácie a skupina médií boj proti Kotlebovi využili na démonizáciu kritikov a upevnenie moci.

Mocenská kalkulácia Smeru, ktorý sa spoliehal na to, že sa presadia jeho kandidáti a na druhej strane potichu rátali s Kotlebom ako presmerovávačom kritiky voči koalícii, na celej čiare zlyhala. Kotleba nebol zvolený a mnoho kandidátov opozície porazilo práve kandidátov vládnych strán.

Víťazom volieb nie je opozícia

Skutočným víťazom volieb je „skupinka“, ktorej členovia si hovoria liberáli. Fanatici, ktorí v mene „jediného, pravého a pravdivého“ názoru vyšli na krížovú výpravu a rúbu hlava-nehlava. Presne podľa hesla pápežského legáta Arnolda Amaricha z masakru Béziers: „Zabite ich všetkých, Boh si tých svojich pozná„.

Dnes vieme, že mimovládne organizácie sú piatou kolónou, sú to poberatelia renty, ktorí si na boji s nejakým virtuálnym nepriateľom vytvárajú kariéru a celoživotný ľahký zdroj zárobku. Kotleba je v tomto príbehu irelevantný, dôležité je, že ich „tvrdá práca“ bola korunovaná úspechom. Tým sa ako keby osvedčila ich existencia. S jedlom rastie chuť. Nasledujúce obdobie možno očakávať, že „občianska spoločnosť“ bude stále urputnejšie bojovať s extrémizmom. Aj keby mala celá spoločnosť upadnúť do koncentráku špicľovania a udávania za akýkoľvek kritický názor.

Lebo veď extrémisti neprejdú, všakáno…

S tichou podporou vlády a sponzorov mimovládnych organizácií.

 


Publikovaný

v

,

od

Značky: