Štátny tajomník ministerstva vnútra Ivan Korčok, ktorý dočasne zastupuje ministra, odmieta spájanie Slovenska s nervovoparalytickou látok novičok. Naopak tvrdí, že Rusko musí vyvrátiť podozrenia o svojej vine.

Využil som rozpravu, aby som kategoricky odmietol akékoľvek spájanie Slovenska,“ opísal Korčok dianie v Rade ministrov. Spresnil, že v rovnakom duchu vystúpili aj šéfovia diplomacií Česka a Švédska ako ďalších podobne obvinených krajín.

Treba povedať, že všetky krajiny klamú.

Českí špecialisti analyzovali vzorky z Anglicka, aby následne identifikovali látku ako novičok. Lenže predtým, ako je niekto schopný takúto skupinu látok identifikovať, najskôr ju musí vedieť vyrobiť a samozrejme ju aj vyrobiť musí…

Český Blesk napísal, že „…na zisťovanie toho, kto a čím útočil na Skripala, sa podieľalo aj Centrum ochrany proti zbraniam hromadného ničenia vo Vyškove.

Prvotnú analýzu k možnému použitiu nervových látok v Salisbury spracovali pre NATO odborníci vyškovského Centra ochrany proti zbraniam hromadného ničenia. Umiestnenie aliančného expertného pracoviska na chemickú ochranu v ČR potvrdzuje, že naša armáda má v tejto oblasti výborné meno,“ uviedla podľa Blesku už skôr ministerka obrany Karla Šlechtová (ANO).

Toto je očividný dôkaz, že Česko má skúsenosť s prípravou látky novičok. V článku sa ďalej píše, že sa pre testovacie účely jedy vyrábajú v mizivých množstvách. „Rádovo ide o gramy,“ povedal riaditeľ Vojenského výskumného ústavu v Brne Bohuslav Šafář. Podľa neho nejde o výrobu jedov, ale skôr o „laboratórnu prípravu malého množstva,“ kvôli otestovanie ich vlastností. Lenže spomínané množstvo spoľahlivo zabije ďaleko viac ako dvoch ľudí…

Slovensko je zas v rámci tzv. bojovej skupiny krajín V4, zodpovedné aj za chemickú ochranu skupiny. Takže naši chemici musia byť pripravení na všetky možné nebezpečenstvá. Musia vedieť proti čomu stoja a akým spôsobom reagovať na prípadnú hrozbu. Opäť – bez výroby, analýzy a nájdenia protilátok, nie je možná spoľahlivá ochrana skupiny. Aj Slovensko teda musí robiť výskum, výrobu a analýzu látky novičok.

Záver je očividný – všetci vedúci predstavitelia európskych krajín klamú. Všetci vedia, že novičok už dávno nie je jedinečná sovietska (ruská) látka. Ale bežia na vlne propagandy podľa scenára zničiť Rusa za každú cenu.

Úplne komické je, keď ministri, ktorí veľmi dobre vedia, že táto látka sa u nás vyrába, zároveň chcú, aby Rusko vyvrátilo podozrenie. Tzn. Rusko je vinné a má dať dôkaz neviny. Absurdné.

Situácia je ekvivalentom toho, ako keby vreckový zlodej ukázal na náhodného chodca a obvinil ho z vreckovej krádeže. Samozrejme, že takéto obvinenie, keď sa žiada dokázať, že dotyčný nekradol, sa vyvrátiť nedá.

Pritom Rusi minulý rok pod dohľadom OPCW zničili všetky zásoby a zariadenia na výrobu chemických zbraní.