Maďarský portál HVG informuje, že maďarský Najvyšší súd oslobodil kameramanku Petru Laszlóovú. Podľa predchádzajúcich rozsudkov sa previnila útokom na bežiaceho migranta tým, že ho „skopla“ nohou.

Maďarský najvyšší súd oslobodil spod obžaloby kameramanku, ktorá v roku 2015 na hranici so Srbskom vraj kopala do utečencov. Súdy nižšej inštancie Petre Lászlóovej pritom v minulosti uložili trojročný podmienečný trest väzenia.

Podľa maďarského Najvyššieho súdu mal byť čin kameramanky kvalifikovaný ako priestupok, nie ako trestný čin. Prípad musí byť podľa dnes zverejneného rozhodnutia teraz uzavretý, lebo už uplynula doba, počas ktorej mohla byť Lászlóová za priestupok potrestaná.

Lászlóová v septembri 2015 v blízkosti zhromaždiska migrantov na prechode Röszke vraj kopla do nôh muža a dievčatko, ktorí zo zhromaždiska utekali spoločne so štyrmi stovkami ďalších utečencov. Obžaloba ďalej tvrdila, že potom kopla do ruky iného muža, ktorý držal v náručí malé dieťa.

Podľa vyjadrenia súdu, to, že sa strhne mediálna hystéria, nemusí znamenať, že bol spáchaný trestný čin.

Zábery incidentu sa dostali na internet a vyvolali medzinárodnú pozornosť. Na základe toho padla aj trestné oznámenie na kameramanku.

Lászlóová v tom čase pracovala pre internetovú televíznu stanicu N1 TV, blízku nacionalistickej radikálnej strane Jobbik. Bezprostredne potom, čo incident stal známym, televízia s Lászlóovou rozviazala pracovný pomer.

Dva súdy nižšej inštancie skonštatovali vinu Lászlóovej. Podľa nich sa dopustila hrubého narušenia verejného poriadku a uložili jej trojročný podmienečný trest. Najvyšší súd tieto rozsudky teraz zrušil.

Pritom samotný prípad bol od začiatku nezmysel. Kameranka samotná stála od bežiaceho migranta ďaleko, mimo dosah. Nohu vystrčila len reflexívne, pričom sa ho vôbec nedotkla. Ako vidno zo spomalených záberov, migrant stratil rovnováhu potom, keď sa vytrhol policajtovi, ktorý ho držal za bundu.

Aby toho nebolo dosť, podľa kurdských zdrojov bol „úbohý“ migrant Usama Abdul Mohsen príslušníkom teroristickej organizácie Al-Nusra, ktorá patrí k al-Kajde.

Čiže spomínané zábery, ktoré viedli k začatiu konania a odsúdenia Lászloovej boli od začiatku fake news. Nič nové. Maďarský súd ukončil trápnu kauzu, ktorá bola doslova hanbou racionality a ukážkou eurohodnotovej normalizácie.

Maďarskú kameramanku „povláčili po médiách“ ako rasistku a prepustili z toho dôvodu zo zamestnania. Pričom bola naozaj len v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Na mieste, kde ju poslal jej zamestnávateľ.

Tu nejde len o nejaký „zle odpískaný faul„.

Je to celá mašinéria, ktorá má prinútiť ľudí vítať migrantov a „zadupať do zeme“ tých, ktorí toto vítanie a následnú islamizáciu svojej krajiny nevnímajú ako svoju „eurohodnotu„.

Je to priam fanatická ideoinkvizícia, ktorej stačí len podozrenie a koná. Koná tam, kde má tú moc konať. V niektorej EU krajine, médiu či úrade absolútnu, inde nejakú, niekde aj žiadnu… A kde má moc absolútnu, tam platí, keď sa rúbe les, lietajú triesky…

Tu nejde ani tak o to, že maďarská kameramanka bola nespravodlivo obvinená. Razancia obvinenia naprieč celou Európou, a následný vyhadzov z práce, nemožnosť obete „normalizačnej“ perzekúcie sa brániť je svedectvom o celej Európe a práve tých eurointegračných hodnotách. Takto sme si integrovanú Európu nepredstavovali…