Koniec osemhodinového pracovného dňa v Nemecku

Zamestnávatelia požadujú už dlhšiu dobu uvoľnenie pravidiel, ktoré nepovažujú za zodpovedajúce dobe. CDU / CSU a FDP sú za takéto zmeny, ale Zelení ich odmietajú, píšu die Welt

Ekonómovia odporúčajú politikom, aby uvoľnili zákon o pracovnom čase. Flexibilnejší pracovný čas je podľa nich dôležitý pre konkurencieschopnosť nemeckých firiem. Firmy, ktoré chcú obstáť v digitálnom svete, musia byť agilné a schopné zvolať rýchlo svoje tímy. Predstava, že ráno v kancelárii začne pracovný deň a s opustením firmy končí, je zastaraná.

Ochrana zamestnancov sa v Nemecku osvedčila, ale už sa nehodí pre digitalizovaný svet práce. Firmy potrebujú istotu, že nebudú konať proti zákonu, keď sa napríklad zamestnanec večer zúčastní telefonickej konferencie a potom ráno pri raňajkách číta svoje maily. To by pomohlo nielen firmám, ale aj pracovníkom, ktorí by mohli s digitálnou technikou pracovať flexibilnejšie.

Reforma zákona o pracovnom čase je jednou z tém sledujúcich rozhovorov možnej vládnej koalície Jamajka. Zákon stanovuje tri hlavné hranice pre zaťaženie zamestnancov: nesmie pracovať šesť dní v týždni, viac ako 48 hodín, pracovný deň môže trvať maximálne osem hodín a medzi koncom pracovného dňa a začiatkom ďalšieho musí byť aspoň jedenásť hodín pauza na odpočinok.

Zamestnávatelia už dlho požadujú uvoľnenie takýchto pravidiel, ktorá už nepovažujú za zodpovedajúce dobe. Denná pracovná doba by nemala byť obmedzená na osem hodín, namiesto toho by mali platiť len existujúce hranice pre týždenné hodiny vo výške 48 hodín. A tiež odpočinok medzi pracovnými dňami by mal byť z jedenástich hodín skrátený. CDU / CSU a FDP sú pre takúto úpravu, ale Zelení ju odmietajú.

Predovšetkým odbory sú proti týmto návrhom. Obávajú si, že zamestnávatelia uvoľnenie pravidiel využijú tak, aby v tarifných dohodách navýšili pracovnú dobu svojich zamestnancov.

Dokonca aj jeden z ekonómov varuje, že sa tak nadčasy môžu dostať do hry „zadnými vrátkami.“

Flexibilizácia pracovnej doby nesmie znamenať, že sa tajne navyšuje pracovná doba. Je možné, že to si práve zamestnávatelia želajú, hovorí ekonóm Christoph Schmidt, ale malo by ísť len o to, aby bola možnosť pracovnú dobu flexibilnejšie rozvrhnúť  deň vopred a v priebehu týždňa.


Publikovaný

v

od

Značky: