Komentáre k aktuálnym spoločensko-politickým udalostiam s Jurajom Poláčkom.

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=IN2O9csLnvg
hearthis.at: https://hearthis.at/slobodnyvysielac/komentare-sv-157-2017-10-02/

Komentáre

Policajné násilie v uliciach Barcelony počas referenda 1.10.2017 / Popular Resistance

V komentári sme sa zaberali aktuálnou témou Katalánskeho referenda o osamostatnení sa od Španielska. Preberali sme históriu tohto regiónu a jeho oprávnenú túžbu po národnej emancipácii. Teror, ktorý zavládol na uliciach svedčí o neschopnosti ústrednej vlády reflektovať demokratickými prostriedkami zmeny v spoločnosti. Mlčanie európskych elít je cynicky pragmatické – záleží im len na vlastnom projekte európskej integrácie a nemôžu dovoliť, aby Španielsko dovolilo odísť najbohatšej oblasti krajiny.

Komentáre

Cestujúci čakajú pred radom policajtov, ktorí zablokovali prístup na hlavnú vlakovú stanicu v Marseille po teroristickom útoku, 1. 10. 2017 v Marseille v južnom Francúzsku. Francúzska polícia varovala ľudí, aby sa vyhli hlavnej vlakovej stanici v Marseille po útoku nožom, ktorý mal za následok dvoch mŕtvych. (AP Photo / Claude Paris)

V druhej časti komentára sme reagovali na pokračujúci teror na uliciach západných miest. Teror má stále tie isté spoločné znaky. Islam. Bez ohľadu na miesto, čas a spôsob prevedenia útokov ich zjednocuje viera, že smrť každého neveriaceho priblíži príchod kalifátu, vládu podľa pravidiel, ktorú ľuďom zaslal Allah vo svojom posolstve a ktorú sprostredkoval Mohamed. Jeho život plný násilia a vrážd je dnes božskou a hlavne nekritizovateľnou inšpiráciou pre jeho nasledovníkov. Príchod migračnej vlny s islamským pozadím má potom za následok rozšírenie bezpečnostného rizika aj do krajín, kde dovtedy s terorizmom problém nebol.