Český senátor opisuje akcie sýrskej vlády pri oslobodzovaní krajiny od islamských teroristov ako plánovanú genocídu.

Neuveriteľný záznam sme dostali od našich čitateľov.

Podpredseda Senátu Jiří Šesták takto vyhodnotil geopolitickú situáciu v Sýrii

Vážený pán predseda, vážený pán premiér, vážené kolegyne, vážení kolegovia.

Pozorne som počúval reč pána premiéra a v mnohých prípadoch musím súhlasiť aj s jeho postojom napríklad k utečeneckej kríze, kedy je potrebné riešiť situáciu tam, kde kritická situácia vzniká a kedy aj hovorí, že Česká republika je pripravená na riešenie konfliktov v tých daných miestach. A pomôcť v tých daných miestach tak, aby sa utečenecká vlna nezdvíhala a nepokračovala ďalej do Európy. A v tej súvislosti by som sa rád spýtal pána premiéra na konkrétnu situáciu a na konkrétne opatrenia jeho vlády.

V posledných dňoch sme svedkami bezprecedentných náletov sýrskeho a ruského letectva vo Východnej Gute a provincii Idlíb. Je tam bombardované civilné obyvateľstvo, školy, nemocnice, sú tam zrovnávané celé bloky obytných domov. Len za jeden deň tam bolo zabitých 234 ľudí, z toho veľká časť detí. Je používaná zakázaná munícia, barelové bomby, chemické zbrane. Tieto boje vykonáva v spolupráci Rusko, Irán, Asadov režim a Hizballáh. Je 500 000 mŕtvych v danom mieste, 2 000 000 zranených, 7 000 000 ľudí je vyhnaných zo svojich domovov. Tí ľudia sú buď vo vnútornej migrácii v tom štáte, alebo vo vonkajšej, že sa dostávajú do iných štátov a samozrejme čiastočne aj do Európy.

Všetko nasvedčuje tomu, že tieto krajiny, ktoré vykonávajú toto bombardovanie, to robia aj s úmyslom, aby sa títo ľudia buď zlikvidovali, alebo aby sa dostali do pohybu, a to znamená, aby šli do Európy. A teraz by ma zaujímalo, ako naše Česko, vláda pána premiéra, k týmto ľuďom bude zaujímať svoje konkrétne stanovisko na poli diplomatickom? A ako sa pripravuje riešiť túto situáciu, ktorá nastala, ktorá eskaluje? A nie je to len jediná, pripravuje sa podobný veľký problém na hraniciach s Izraelom, kde Irán koncentruje sily a kde Izrael je za posledné desaťročia možno najviac ohrozený.

Takže rád by som poznal konkrétne opatrenia českej vlády na túto konkrétnu situáciu, aj akú úlohu a aké postavenie zaujme česká diplomacia. Ďakujem vám.

Stránka s videom

šesták

Video : http://www.senat.cz/cinnost/webtv/archiv.php?video=true&id_schuze=&zacatek=20180215003700&konec=20180215004028

Jiří Šesták nie je profesionálny politik, ale pôvodom herec a režisér. Do Senátu sa dostal ako kandidát hnutia Starostovia a nezávislí. Obecne je v Česku toto hnutie považované za proeurópske a proatlantické, až s nádychovom eurohujerstva. Jeho predseda Petr Gazdík má „pozitívny prístup k migrácii“ a jeho geopolitické názory sú podobne ako u Šestáka definované ostentatívnou predpojatosťou ku všetkému na východ od Česka.

Zdá sa, že pojem česká kavárna, podobne ako bratislavská kaviareň má svoje opodstatnenie. Je to skupina ľudí, ktoré svoje informácie zásadne čerpá z okruhu think-tankov, ambasád zahraničných vlád a médií, ktoré tento naratív podporujú.

Realita a fakty ich vonkoncom nezaujímajú, dôležité je len to, či to zapadá do ich videnia sveta. Ako svojho času bolo povedané na adresu jedných novín – oni „pravdu nehľadajú, oni ju vedia a svojim písaním si ju len potvrdzujú„.

Rovnako aj výrok Jiřího Šestáka je z tohto istého súdka

Nepočul som, žeby sa „havlistická“ umelecká scéna postavila rovnakým spôsobom ku bombardovaniu Mosulu a ďalších irackých miest ako bola Falúdža, alebo Tikrít. Nepočul som, žeby sa stavali na pomyslené barikády na obranu civilistov sýrskeho mesta Raqqa. Tam však ľudia evidentne neumierali, keďže americké bomby síce rúcajú domy, ale okolo civilistov stavajú zázračný štít. Aspoň tak to zrejme vidia ľudia ako Jiří Šesták

Vojna je zlá a civilisti sú jej najhoršou obeťou. Lenže zodpovednosť nesú tí, ktorí si civilistov berú ako rukojemníkov. Šesták však obraňuje teroristov. V podstate tvrdí, že majú právo na to, aby ovládali mestá, aby zavádzali stredoveké praktiky, masakrovali práve tých civilistov, ktorých tak vášnivo ochraňuje.

Je to perverzný svet. Svet, v ktorom sfanatizovaní, pomýlení a politicky hlúpi ľudia robia všetko preto aby sa ešte viac zhoršil.

Čím skôr bude terorizmus v Sýrii porazený, tým skôr sa budú môcť ľudia vrátiť domov. Presne ako v oslobodenom meste Aleppo. kde sa vrátilo 600 tisíc ľudí. Ale fakty Šestáka nezaujímajú. Nenávidí Rusov a preto všetko, čo je na druhej strane musí byť zákonite demokratické, humanistické a treba to podporovať.