KOMENTÁR: Katar obnovuje vzťahy s USA, rozširuje americkú základňu a odmieta ruský systém S-400

Podľa posledných správ sa snaží Katar získať Ameriku na svoju stranu a preto robí kroky, ktoré vyjadrujú vernosť  vzájomnému spojenectvu. Obeťou týchto nálad je aj zamýšľaný nákup ruského systému protivzdušnej obrany S-400.

Presne pred týždňom sme informovali o tom, že Katar sa stáva ďalšou krajinou, ktorá rokuje o kúpe S-400. Vyzerá to, že správy boli súčasťou tlaku na USA, aby sa spamätali pri podpore Saudskej Arábie.

[sociallocker][/sociallocker]

V spore medzi krajinami v regióne sa spojili Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Bahrajn, aby uvalili na Katar blokádu. Lenže Katar je zároveň kľúčovým spojencom USA. Základňa Al Udeid je v skutočnosti najväčšou americkou vojenskou základňou v Perzskom zálive.

Od krízy je Katar doslova odrezaný od zásobovania cez pevninu a čoraz viac hľadal oporu u amerických protivníkov ako je Irán a Rusko. Rovnako aj Turecko, ktoré vehementne vystúpilo na podporu Kataru a do krajiny prisunulo vojenské jednotka sa v poslednom čase stavia proti Spojeným štátom.

Ako píše Politico, je to jednoducho geopolitická nočná mora americkej administratívy.

Naviac, doteraz to bolo tak, že navonok americká administratíva hovorila viac-menej jednotným hlasom. Prezident Donald Trump sa však postavil jednoznačne na strane Saudskej Arábie hoci minister zahraničia Tillerson a minister obrany Mattis sa snažili o upokojenie napätie medzi kľúčovými spojencami USA v zálive.

Agentúra AP komentovala návštevu ministra obrany Kataru v USA. Počas nej sa minister Al Attiyah vyjadril, že krajina plánuje rozšíriť základňu Al Udejd. Jednak výrazne zlepší sociálne podmienky ubytovanie, ale tiež navýši kapacity základne.

Základným cieľom je utužiť väzby medzi krajinami a odradiť Spojené štáty od snahy spojiť sa s regionálnymi protivníkmi proti Kataru.

V rozhovore pre Politico sa novinár Al Attiyaha spýtal, či Katar stále rozmýšľa nad nákupom S-400, najrozvinutejšieho raketového systému ruskej PVO.

Nové sankcie USA, ktoré začali tento týždeň, vyžadujú od Spojených štátov, aby potrestali cudzie vlády, ktoré nakupujú od ruských podnikov spojených s obranným priemyslom alebo spravodajstvom. Doteraz však Trumpova administratíva odmietla niekoho potrestať. Zároveň Biely dom tvrdí (aj keď dôkazy nemá), že hrozba sankcií už zabránila aby sa miliardy dolárov presunuli do Moskvy.

Sme suverénnou krajinou a máme právo sa pozrieť všade, aby sme získali to najlepšie pre našu krajinu, ale to vôbec neznamená, že to zmení náš hlboký strategický vzťah so Spojenými štátmi,“ povedal Al-Attiyah. „Katar nebude robiť nič, čo by ohrozilo vzťahy s medzinárodným spoločenstvom„.

Podľa neho Katar v skutočnosti presúva väčšinu svojich vojenských akvizícií do amerických systémov vrátane stíhacích lietadiel F-15 a C-17. Katar čoskoro dostane batériu amerických helikoptér Apache, dodal Al-Attiyah.

V rovnakom negatívnom tóne sa vyjadril podľa ruského Sputniku aj minister zahraničných vecí Kataru Al Thani

Ešte nie je podpísané nič a môžem vás ubezpečiť, že Katar stále trvá na dodržiavaní medzinárodného práva, ako aj sankčného systému, sankčného režimu Spojených štátov, takže vezmeme všetko do úvahy.“ povedal Al Thani, keď bol požiadaný komentovať rokovania o kúpe systémov S-400 z Moskvy.

Záverom je dnes prakticky isté, že Katar systém S-400 nekúpi. Ale zároveň to bude držať v zálohe ako tromf, ktorý môže kedykoľvek vytiahnuť. Rusko sa stalo tak významným hráčom, že arabské krajiny, ktoré sú rodenými hráčmi, začínajú Rusov používať ako zámienku, alebo nátlakový prostriedok na partnerov v geopolitickej hre.


Publikovaný

v

od