Premiérka Veľkej Británie Theresa May vo včerajšom prejave obvinila Rusko z otrávenia bývalého špióna Skripaľa. Použitou látkou mal byť ruský „Novičok“. Hlavným trestom bude vyhostenie 23 ruských diplomatov z územia krajiny a prerušenie kontaktov na najvyššej úrovni. Ďalšie opatrenia, hlavnej vo finančnej oblasti budú nasledovať neskôr

Prejav Theresy May poskytol dve vysvetlenie. Keďže ide o látku vyvinutú Rusmi, museli to byť Rusi. Potom buď zaútočili Rusi priamo, alebo stratili kontrolu nad jej použitím.

Rusko [má] nedeklarovaný program chemických zbraní v rozpore s medzinárodným právom,“ tvrdí Theresa May. a záber je podľa nej jednoznačný: „Toto predstavuje nezákonné použitie sily ruským štátom proti Spojenému kráľovstvu.

Sankcie, ktoré Anglicko uložilo je okamžité vyhostenie 23 diplomatov a prerušenie bilaterálnych stykov s Ruskom. Žiadny oficiálny predstaviteľ Anglicka neodcestuje na majstrovstvá sveta 2018 vo futbale v Rusku. Na ďalších „trestoch“, hlavne finančného charakteru sa bude ďalej pracovať.

New York Times sankcie vyhodnotil ako slabé a poukazujúce na upadajúcu silu Anglicka.

Theresa May vo svojom vyhlásení skonštatovala, že išlo o akt agresie Ruska proti Anglicku ako proti členskej krajine NATO. Preto sa očakávalo, že vyzve na uplatnenie článku 5. a do konfliktu bude chcieť zatiahnuť celú Alianciu. The Times zas zverejnil správu o úvahách, že Londýn zaháji kybernetické útoky voči Rusku. Aj otázka Majstrovstiev sveta vo futbale mohla byť súčasťou sankcií. Na stole bola možnosť, že západné krajiny prinútia FIFA, aby turnaj Rusku odobrala a namiesto toho by šampionát usporiadalo Anglicko. Zákon o finančných sankciách a konfiškácií miliárd ruských boháčov v Anglicku však ešte len príde. Takisto sa uvažuje o zákaze ruskej stanice RT na pôde Veľkej Británie

Zásadnou vecou je, že neexistuje žiadny dôkaz. Anglická premiérka zaviedla prezumpciu viny pre Rusko. Stačí, keď sa pri akejkoľvek nehode, udalosti, tragédii objaví „ruská stopa,“ Rusko sa stáva okamžite vinným. Žiadne vyšetrovanie nie je nutné.

Rusko žiadalo, aby Anglicko postupovalo podľa pravidiel Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW). Anglicko malo podľa článku 9 prístupovej zmluvy zaslať Rusku oficiálnu správu s požiadavkou o vysvetlenie. Rusko zas malo právo preskúmať odobrané vzorky. Tento formálny postup anglická strana úplne ignorovala.

Rusko naviac minulý rok deklarovalo, že zničilo všetky zásoby chemických zbraní. Obvinenie potom znamená, že obnovili výrobu a tajne vyrábajú Novičok.

Zároveň treba pripomenúť, že vývoj chemických zbraní prebiehal za čias Sovietskeho zväzu v dnešnom Uzbekistane. Nie všetci výskumníci museli byť ruskej národnosti a nie všetci dnes žijú v Rusku. Theresa May akosi zavádza, keď tvrdí, že látku vyvinuli Rusi.

V skutočnosti jeden z tvorcov substancie Vil Mizajanov (podľa mena zrejme Armén) dnes žije v Spojených štátoch. On sám tvrdí, že zloženie je tajné a nevie ho nik okrem dnešného Ruska. Toto tvrdenie je však obyčajná lož a propaganda. Nie je predstaviteľné, že účastníkov strategického výskumu tajné služby nechajú na pokoji. Tým skôr Ameriky, krajiny, ktorá dodnes vlastní zásoby chemických zbraní. Ak si Mirzajanov myslí, že okrem neho zloženie v Amerike nepozná, mýli sa

V 90-tych rokoch sa Spojené štáty zúčastnili na likvidácii výskumného laboratória a jeho zásob. Je predpoklad, že buď zo vzoriek alebo priamo výsluchom účastníkov výskumu sa ku vzorcu Novičeku dostali. A spolu s nimi aj ďalšie krajiny.

Príspevok z diskusie portálu Armádninoviny.cz, však stavia spomínanú argumentáciu do úplne iného svetla

Pre poriadok uvádzam že mám doktorát z organickej syntézy, 30 rokov sa v tejto oblasti profesionálne pohybujem a v šuflíku je vojenská knižka na moje meno s hodnosťou poručíka vo výslužbe chemického vojska (1 rok veliteľ čaty chemickej ochrany, ktorý sa musel s reálnym sarinom a yperitom hrať na strednom chemickom cvičisku Zadný Mostek).

V diskusii, v článku samotnom a médiách je dosť vecí ktoré by som rád aspoň trochu uviedol na pravú mieru:

1. Novičok je jeden z mnohých inhibítorov cholínesterázy na báze organofosfátov (alebo organofosfonátov prípadne ich fluoranalógov), v princípe naozaj veľmi jednoduchých zlúčenín dostupných niekoľkokrokovou syntézou z úplne bežných laboratórnych / priemyselných chemikálií … Každý stredne erudovaný syntetik vám podobnú látku „uvarí“ v malou laboratóriu za pár dní a všetko potrebné legálne kúpi.

2. Presná štruktúra nie je oficiálne publikovaná (iba sa odhaduje), ale pri možnostiach dnešnej bežnej komerčnej analytickej inštrumentácie (NMR, HR GC-MS, GC-FTIR, FTIR) je zistenie jej štruktúry otázkou hodín, ak máte k dispozícii množstvo v rádoch mikrogramov… Návrh syntézy látky podobnej zložitosti a štruktúry potom dávam študentom ako skúškovú otázku v predmete organická syntéza. Sú totiž naozaj jednoduché a vlastná syntéza tiež. Sám by som sa z mikrovzorky látky dostal bez problémov k štruktúre behom niekoľkých hodín s prístrojmi, ktoré mám v laboratóriách k dispozícii.

3. Vzhľadom k tomu, že továreň na výrobu látky bola v Uzbekistane informačne „vyťažená“ Američanmi už pred viac ako 20 rokmi a veľa ľudí tam pracujúcich sa rozpŕchlo po svete – štruktúru pravdepodobne pozná už pomerne dosť ľudí. Takže ak ju naozaj niekto chce vyrobiť a použiť, tak to pokojne urobí. Preto sa hovorí chemickým zbraniam atómovka chudobného muža … Proste argumentovať tým (Terezka Mayová), že Novičok vedia vyrobiť a môžu ho mať len Rusi je vzájomne sa hlúposť – pretože to by znamenalo, že Briti nepoznajú štruktúru – a pokiaľ ju nepoznajú tak nemôžu tvrdiť že ide o Novičok :).

Kto to urobil naozaj neviem a radšej nešpekulujem. pretože skoro všetky možnosti smrdia, ale pýtam sa cui bono? Osobne si nemyslím si že by Rusi boli zase až tak moc veľkí idioti a nevidím pre dôvod zabitia. Obeť bola dávno vyťažená a po odsúdení v Rusku vymenená, proste divné … Ale kto vie…

Čo k tomu dodať?

Veľká Británia je v skutočnom podozrení, že útok buď zinscenovala sama, alebo veľmi dobre vie, kto to spravil. Použitie látky, ktorej vzorky napriek medzinárodným pravidlám odmietajú vydať, nasvedčuje, že nešlo o Rusov.

Ak aj išlo o Novičok, s veľkou pravdepodobnosťou by kontrolná analýza ukázala rozdiely medzi útočnou látkou a látkou podľa pôvodného sovietskeho receptu. Aj keby išlo o vojenskú triedu, vždy existuje rozdiel v kvalite a spracovaní surovín, ktorá sa pri podrobnej analýze ukážu.

Za zmienku stojí, že podľa denníka Telegraph, útok na bývalého ruského agenta sa odohral len 10km od britského armádneho laboratória Porton Down. Títo odborníci boli aj privolaní na pomoc pri identifikácii použitej látky.

Komicky vyzerá snaha o profesionálny zásah, keď prakticky hneď vedľa „smrteľnej zóny“ postávajú hasiči bez ochranných pomôcok.

Ďalším podozrivým faktorom je použitie obyčajných plynových masiek pri látke, ktorá je podľa reklamy schopná prejsť aj takouto ochranou. Skutočne účinná ochrana sú len celotelové, hermeticky uzavreté odevy s vlastným dýchacím okruhom. Na spomínanom obrázku sú to osoby v žltom vpravo.

Dôvod mediálnej cynickej hry

Pre Spojené štáty je udalosť vo Veľkej Británii „dôkazom„vierolomnosti Ruska. Vzhľadom na to, Nikki Haley, veľvyslankyňa USA v OSN varovala pred Ruskom. Počas zasadania BR OSN tvrdila, že Rusko je pripravené zaútočiť chemickými zbraňami v New Yorku

Mohli by byť použité tu v New Yorku, alebo v mestách akejkoľvek krajiny, ktorá sedí na tejto rade. Toto je rozhodujúci moment.

Zdá sa, že scenár, ktorý západné krajiny rozvinuli, je snaha ukázať Rusko ako krajinu, ktorá jednak podporuje používanie chemických zbraní a tiež ich sama vyrába a používa proti západným krajinám.

Ako píše New York Times, pokus o vraždu špióna bol vraj Putinovým odkazom svetu: „Bojte sa ma!„. A vraj je „lepšie báť sa ako milovať„. O vine Ruska sa podľa denníka nesmie vôbec pochybovať.

Ak naviac Rusko „zaútočí“ v USA, bude to pre západné médiá a politikov zjavný dôkaz, že Rusi sa definitívne zbláznili a že ich treba zastaviť. Doslova za každú cenu.

Hoci je to krajne nepravdepodobný a nezmyslený príbeh, na pravdu sa dnes už nehrá nikto. Nakoniec, nemusia umierať Američania. Úplne stačí obetovať nejakého Rusa v USA, napríklad Rodčenkova z kauzy dopingu športovcov.

Fantázii sa však medze nekladú, Útok pod falošnou vlajkou sa môže udiať aj oveľa spektakulárnejšie. Napríklad ak tajné služby nechajú vybuchnúť bombu s „ruským Novičokom“ v Central Parku v New Yorku. Pár stoviek mŕtvych zapchá ústa všetkým kritikom. Rovnako ako sa nik nepýtal na dôvody vtrhnutia Američanov do Afganistanu po páde dvojičiek