Agentúra TASR priniesla správu o rezolúcii BR OSN k Sýrii a výzve na okamžité prímerie.

Okrem štandartného vyhlásenia prímeria na 30 dní sa nezdôrazňuje, že vzhľadom na príslušnosť väčšiny skupín k teroristickým zoskupeniam ako Al-Kajda, či Daeš, boje fakticky neprestanú.

Kto je kto vo Východnej Ghoute?

  • Jaysh al-Islam – ultrasalafistická skupina, podporovaná Saudami
  • Faylaq al-Rahman – skupina, ktorá je zameraná proti vláde Bashar al-Assada, je podporovaná Katarom. Je spojencom Hay’at Tahrir al-Sham, čo je sýrska afilácia Al-Kajdy (bývalá Al Nusra)
  • Hay’at Tahrir al-Sham (bývalá al-Nusra) – ultrasalafistická skupina, ktorá sa hlási k teroristickej organizácii al-Kaida.
  • Harakat Nour al-Din al-Zenki – islamistická skupina z Aleppo, podporovaná USA. Preslávila sa v júni 2016, keď na videu podrezali 15-ročného palestínskeho chlapca. Jeden z členov zvrátenej skupiny bol príslušník Bielych prilieb. Pred týdňom sa skupina spojila s Harakat Ahrar al-Sham al-Islamiyya, ktorá sa hlási k Daeš
  • Harakat Ahrar al-Sham al-Islamiyya – skupina, ktorá sa hlási k Daeš a ktorá sa pred týždňom spojila s Harakat Nour al-Din al-Zenki. Okrem vlády bojuje aj proti Hay’at Tahrir al-Sham. Pordporu dostáva zo Saudskej Arábie, Kataru a Turecka

Celý text rezolúcie je k dispozícii na Internete.

Z neho sú dôležité hlavne nasledujúce časti

2. potvrdzuje, že zastavenie nepriateľských akcií sa nevzťahuje na vojenské operácie proti Islamskému štátu Iraku a Levantu (ISIL, tiež známe ako Da’esh), Al-Káida a Al Nusra Front (ANF) a všetkým ostatným jednotlivcom, skupinám, organizáciám a subjektom spojené s al-Káidou alebo ISIL a inými teroristické skupiny, ako ich určila Bezpečnostná rada;

10. vyzýva všetky strany, aby okamžite zrušili obliehanie obývaných oblastí vrátane východných oblastí Ghouta, Yarmouk, Foua a Kefraya a požaduje, aby všetky strany umožnili poskytovanie humanitárnej pomoci vrátane lekárskej pomoci, prestali pripravovať civilné obyvateľstvo o potraviny a lieky nevyhnutné na ich prežitie a umožnili rýchlu, bezpečnú a neobmedzenú evakuáciu všetkých civilistov, ktorí chcú odísť, a zdôrazňuje potrebu, aby sa strany dohodli na humanitárnych prestávkach, na pokojných dňoch, lokalizovaných prímeriach a prístupe, aby umožnili humanitárnym agentúram bezpečný a neobmedzený prístup na všetky postihnuté oblasti v Sýrii, pripomínajúc, že ​​hladovanie civilistov ako spôsobu boja je zakázané medzinárodným humanitárnym právom;

Z rozdelenia moci vo Východnej Ghoute, ale aj v iných častiach Sýrie, ako Jarmouk, či Idlib, ktoré sú pod kontrolou Daeš a al-Kajdy, je zrejmé, že obkľúčenie nebude zrušené a že útoky vlády neprestanú.

Edit 15:00:
Útoky vlády na Východnú Ghoutu neprestali. Naopak, začala súčasná operácia z východu a západu, výsledkom ktorej má byť úplné dobytie štvrte, Dôvodom útokov je to, že všetky ozbrojené skupiny Rusko a Sýria považujú za teroristické. Podľa podmienok prímeria vyhláseného BR OSN sa teda na Východnú Ghoutu prímerie nevzťahuje. Náčelník generálnej štábu Iránskej armády sa vyjadril, že minimálne územia pod kontrolou Jabhat al-Nusra sú mimo podmienok rezolúcie.

Oddych umožní pokúsiť sa vyviesť aspoň niektorých civilistov. Nariadenie, ktorým teroristi hrozia civilistom pri odchode smrťou bude mementom, že Západ podporuje doslova zvery.

Ako spomínajú analytici, pri prípadnej dodávke humanitárnej pomoci na Východnej Ghouty to skončí rovnako ako v Aleppo. Teroristi si zoberú všetko a ľuďom dajú len odrobinky. Zároveň ale koncentrácia takejto aktivity spoľahlivo určí, kde majú teroristi svoje sklady a kde sú ich veliace miesta. Tie sa pri nasledujúcom útoku stanú primárnym terčom.

K rezolúcii BR OSN treba pripomenúť, že západné krajiny uvalili na Sýrii embargo, ktoré sa týka aj život zachraňujúciuch liekov. Starosť o životy teroristov vo Východnej Ghoute a explicitné spomenutie, že civilisti musia dostať lieky nevyhnutné na ich prežitie, vyzerá potom ako zlý vtip. Teroristi podľa tohto nariadenia majú dostať všetky lieky, na ktoré nemajú právo trpiace milióny ľudí v Sýrii

Ruský Sputnik, ktorý ma v Sýrii svojich redaktorov, priniesol rozhovor so sýrskym ochrancom ľudských práv.

Ahmed Kasem tvrdí, že patróni militantov zo Sýrie nariadili teroristom z celej krajiny sústrediť sa na pomoc Východnej Ghoute

Spojené štáty dnes zhromažďujú bojovníkov z IS a ďalších, vrátane tých z Idlib, a pokúšajú sa ich prepraviť do At-Tanf a potom do Východnej Ghouty s cieľom zmariť plány sýrskej armády na očistenie tohto regiónu od teroristov,“ povedal Kasem.

Podľa správy ochrancov ľudských práv ďalej nariadili sponzori terorizmu okrem boja proti sýrskej armáde útočiť na civilov v Damasku.

A tiež v pokračovaní chaotického ostreľovanie Damasku z mínometov,“ povedal Kasem.

Podľa správy, ktorú vydal Al-Masdar News, uniklo z väzenia SDF na východe Sýrie niekoľko militantov Daeš.