KOMENTÁR: Ako sa falšuje história – príbeh palestínskeho múzea

Portál Al-Monitor prináša informáciu o múzea Barqa, ktoré sídli na území Palestínskej autonómie na Západnom brehu Jordánu. Podľa popisu exponátov by sa zdalo, že na území Palestíny nikdy nežili Židia.

Múzeum sa nachádza neďaleko Nábulusu. Ide o súkromnú zbierku, ktorú zhromažďuje jedna paleStínska rodina už skoro polstoročie.

[sociallocker][/sociallocker]

Podľa popisu ide o exponáty, ktoré dokumentujú všedný život Palestínčanov v minulosti.  V múzeu Barqa nájdete  staré mince, keramiku a rukopisy, ktoré sa datujú do osmanskej éry, do čias Mamelukov a Byzancie, resp, islamskej, gréckej a kananejsko-rímskej éry.

Barqa
Múzeum Barqa obsahuje 5 500 položiek, od kanaánskeho obdobia až po predmety používané v každodennom živote v Palestíne v minulom storočí.

Podľa Al-Monitor návštevníci majú možnosť vidieť aj knižnica, kde sa nachádza 1200 kníh o starých civilizáciách Palestíny.

Muntasser Salah, majiteľ múzea Barqa pre Am-Monitor hovorí, že „dvojpodlažné múzeum založené pred viac ako 40 rokmi sa rozkladá na ploche 150 metrov štvorcových„.

Podľa Salaha múzeum obsahuje 5 500 položiek, od kanaánskeho obdobia až po predmety používané v každodennom živote v Palestíne v minulom storočí.

Zbierku založil starý otec dnešného majiteľa.

História bez Židov

V celom článku nenájdete slovo židovský, Žid. Naopak, v celom článku sa neustále spomína územie ako trvale ubývané „palestínskym národom„. Pritom je viac ako dobre známe, že až na konci 60-tych rokov Jásir Arafat „vymyslel“ palestínsky národ, aby mohol aplikovať populárne tézy o národooslobodzovacom hnutí.

Netreba zabúdať, že prvá polovica 20.storočia bola pod výrazným vplyvom ľudí ako Veľký jeruzalemský mufti al-Husseini, ktorí presadzovali ideu pan-arabského hnutia. Čiže miestni Arabi sa identifikovali ako súčasť Veľkej Sýrie a ako súčasť arabského národa.

Na území žili celé tisícročia okrem moslimov v posledných 1400 rokov aj židia, kresťania, pohania a rôzne národy či etniká. O týchto vplyvoch sa nikde nepíše. Neexistujú?

Iste, v privátnej zbierke si môže človek robiť a zbierať čo chce. Môže sa zameriavať len na veci, ktoré nemajú súvis napr. zo židmi. Ale potom to nie je múzeum. Je to len nástroj propagandy.

Je mimoriadne smutné, keď sa história stáva slúžkou propagandy. Čítať jeden odstavec za druhým, ako sa ospevuje mýtický palestínsky národ s 2000 ročnou tradíciou by malo byť len smiešne. Lenže sme na Blízkom východe a práve podobné argumenty sa stávajú ospravedlnením pre to, aby sa ľudia zabíjali. A autor, ktorý podobný článok pre Al-Monitor vytvoril je znamenitým žiakom myšlienok Josepha Goebbelsa.

Skutočne, netreba zabúdať, k čomu propaganda môže viesť. Všetko čo sa týka vecí okolo Izraela (alebo čo sa týka manipulácií a klamstiev) má k smrti až príliš blízko.

 

 


Publikovaný

v

,

od

Značky: