Podľa informácií doteraz zverejnených sa zdá, že koalícia nakoniec schváli zákon, ktorý sprehľadní financovanie mimovládnych organizácií.

Aktuality napísali, že zákon na jesennú schôdzu pripravuje SNS a pridá sa k nemu aj strana Smer-SD.

Zákon nebude podľa všetkého obsahovať žiadne obštrukcie. Dá sa tak usudzovať podľa toho, že sa k nemu vyjadruje pozítivne aj strana Most-Híd, ktorá je známa skôr kladným vzťahom k tretiemu sektoru.

Vyplýva to aj z vyjadrení predstaviteľov strany Smer a SNS, ktorí v rozhovore odmietli, že ide o nejaký trest.

Dušan Jariabek zo strany Smer prízvukuje: „tu nejde o to, že by niekto chcel niekoho kárať – chceme iba vedieť odkiaľ a kam idú peniaze.

Dušan Tittel zo SNS si myslí, že nejde o nič zvláštne, len o rozšírenie toho, čo niektorí už dnes robia

Niektorí to už zverejňujú, tak teraz to budú robiť aj ostatní. Netreba za tým hľadať nič mimoriadne,“ povedal.

Na prejdenie zákona však nie sú potrebné hlasy Mostu, keďže za nejakú formu kontroly tretieho sektora trvale hlasuje ĽSNS a časť strany Sme rodina.

Zákon teda nebude represívny ako v prípade návrhov ĽSNS. Spomínaný návrh žiadal, aby organizácie prijímajúce peniaze zo zahraničia mali povinnosť samé seba označovať ako zahraničný agent. Zároveň by všetky svoje aktivity museli reportovať kompetentným orgánom.

Nebude ani regulovať činnosti organizácií, ako v minulosti predkladaný zákon o lobizme z dielne Sme rodina.

V tomto momente sa zdá, že je to skutočne len informačný zákon. Napriek tomu je dôležitý.

Organizácie dnes podávajú správy len o celkovej výške prijatých peňazí, ale nie je spomenuté, kam tie peniaze išli. Ak bude povinnosť reportovať všetky zdroje a všetky výdavky pre všetky organizácie, vytvorí sa základ pre sledovanie toku peňazí. Elektronický systém spracovania dát umožní presne zmapovať kto, koho a za čo platí.

Transparentnosť je v skutočnosti obrovská hrozba pre súčasné fungovanie mimovládok. Dnes sa uškŕňajú pri poznámkach – vás platí ten a ten, vy platíte to a to.

Po schválení zákona bude čierne na bielom štruktúra finančných tokov.  A povedzme si úprimne – peniaze sú základom každej činnosti. Nebude treba ani prijímať represívne zákony, verejnosti bude stačiť predložiť zverejnený výpis finančných transakcií…