Vyberte položku Stránka

Keď zlodej kričí: Chyťte zlodeja! Pred časom sme informovali o podozreni z korupčného škandálu…

Keď zlodej kričí: Chyťte zlodeja!

Pred časom sme informovali o podozreni z korupčného škandálu v Moskve. Zástupkyňa starostu, ktorý má reálne väčšiu moc a disponuje väčším rozpočtom ako napríklad slovenská vláda, si vraj uliala do vrecka milióny pri podozrivých predajoch nehnuteľností. Na škandál upozornil tzv. Fond pre boj s korupciou (FBK), ktorý založil opozičný líder Navaľnyj.

Zdá sa, že rovnako ako na Slovensku, či v iných krajinách, kde si podobné organizácie myslia, že na nich právo neplatí, aj FBK má podivné praktiky. Došlo k zahájeniu vyšetrovania fondu za legalizáciu a prepranie asi miliardy rubľov.

Schéma prania (resp. utajenia pôvodu) peňazí bola nasledovná. Zatiaľ neznáme osoby vložili cez bankomaty viacerých bánk veľké sumy na účty osôb, ktoré mali vzťah k fondu, resp. to boli zamestnanci fondu. Zúčastnené osoby vraj vedeli, že ide o ilegálne prevody. Z týchto účtov išli peniaze už ako čisté na účet fondu. Správa tvrdí, že vyšetrovacie orgány chcú nájsť zdroj peňazí

https://ria.ru/20190803/1557140661.html

P.S. nemožno sa zbaviť dojmu, že ide o spôsob, ako tajne dotovať Navaľného zo zahraničia. Ak by totiž jeho fond dostal peniaze prevodom napr. z obligátneho NED (National Endowment for Democracy) či USAID (United States Agency for International Development) spadal by pod ruskú obdobu amerického zákona FARA. Musel by sa registrovať ako zahraničný agent a jeho činnosť by bola zo zákona podrobne monitorovaná. Samozrejme, politicky by už potom mohol len veľmi ťažko pôsobiť.

Anonymizácia zdroja peňazí je však vždy dôvodom na podozrenie, zvlášť ak ide o sumy v desiatkach, či stovkách miliónov v miestnej mene. Ak sa to naviac týka subjektu, ktorý tvrdí, že bojuje za očistu spoločnosti, stráca význam hovoriť o dôveryhodnosti…

O autorovi

Príspevky za Február

Pin It on Pinterest

Share This