Katalánec prišiel o oko po zásahu gumovým projektilom, viní policajtov

Katalánsky hudobník Roger Español v utorok podal sťažnosť na španielsku políciu pre zásah pri referende o nezávislosti Katalánska z 1. októbra. Španielski policajti totiž použili pri rozháňaní skupiny ľudí v Barcelone gumové projektily, ktoré má v Katalánsku miestna polícia už vyše tri roky zakázané.

Muž bol projektilom zasiahnutý do oka, na ktoré pre to oslepol, informoval španielsky denník El País.

„Rád by som bol posledným, koho v Španielsku a v Katalánsku zranil gumový projektil,” povedal v utorok na tlačovej konferencii Español. Na videu, ktoré zverejnil napríklad katalánsky denník El Periódico, muž opísal, ako k zraneniu prišiel.

Spolu s niekoľkými ďalšími ľuďmi sa 1. októbra pohyboval v okolí školy Ramona Llula, ktorá mala slúžiť ako volebná miestnosť pre referendum. Hlasovanie ale Madrid zakázal ako protiústavné, a preto mala španielska polícia pokyn mu zabrániť. Katalánci však niekde miestnosti v predvečer referenda obsadili, aby sa v nich hlasovať mohlo.

Katalánsky hudobník Roger Español:

Španielska polícia do školy Ramona Llula vnikla násilím, kladivom rozbila presklené dvere, ako zachytili zábery na sociálnych sieťach, a zabavovala urny. „Išiel som sa domov prezliecť do suchých šiat, pretože pršalo. Keď som sa vrátil, polícia už nakladala urny do áut,” popísal udalosti Roger Español. Dodal, že ľudia sa podľa neho správali nenásilne, ruky mali nad hlavou a volali „chceme voliť”.

Español opísal, že už z miesta zásahu odchádzal smerom k svojmu domu, a práve v tom okamihu ho zasiahol gumový projektil. „Neviem, ako ani odkiaľ strela prišla, zrazu ma zasiahla do oka, bolesťou som spadol na zem,” opísal Español, ktorý podal sťažnosť na troch policajtov.

Na základe amatérskeho videa katalánskeho novinára hudobník tvrdí, že strelec strieľal zo vzdialenosti asi 15 metrov. Jeho služobné číslo nešlo zo záberu identifikovať, dvoch veliteľov ale áno.

Gumové projektily sa nesmú používať už tri roky

Gumové projektily by podľa niektorých expertov mali byť použité len v krajnej situácii, keď ide policajtom o život. Existuje niekoľko typov týchto nábojov, z ktorých niektoré môžu človeka zabiť. Katalánsky parlament schválil zákaz použitia gumových projektilov pre katalánsku políciu (Mossos d’Esquadra) v decembri 2013, do platnosti zákaz vstúpil v apríli 2014.

Referendum o nezávislosti Katalánska usporiadala regionálna vláda 1. októbra napriek varovaniu z Madridu, že odporuje ústave. Už pred jeho konaním španielska polícia zabavovala volebné lístky a urny.

Zásah španielskej polície pri referende si podľa záverečnej správy katalánskeho ministerstva zdravotníctva vyžiadal 1 066 zranených, ktorí vyhľadali ošetrenie v nemocnici. Z toho 966 v deň referenda a 75 v nasledujúcich troch dňoch. Valná väčšina zranení (886) bola ľahká, 173 zranení označilo katalánske ministerstvo za stredne ťažké a sedem ľudí bolo zranených vážne. Posledný zranený opustil nemocnicu 20. októbra.

Katalánska polícia bola pri referende tiež v uliciach prítomná, podľa Madridu sa ale správala príliš pasívne, za čo čelí obvineniu aj vtedajší šéf katalánskej polície Josep Lluís Trapero. Ten bol odvolaný spolu s vedením Katalánska koncom októbra po tom, čo Madrid dočasne prevzal priamu správu nad touto autonómnou oblasťou pre snahy regionálnych predstaviteľov o nezávislosť.


Publikovaný

v

od

Značky: