Vyberte položku Stránka

Kariérnemu diplomatovi Miroslavovi Lajčákovi sa z ministerskej stoličky nechce.

Kariérnemu diplomatovi Miroslavovi Lajčákovi sa z ministerskej stoličky nechce.

Vo svetle udalostí posledných dní je na mieste otázka, nakoľko je Miroslav Lajčák kariérny a na koľko diplomat.

Miroslav Lajčák posledný rok ministroval či skôr miništroval za Atlantikom. Výsledkom jeho tamojšej práce je migračný pakt, ktorý má potenciál nasmerovať migračný tok aj na Slovensko.

Miroslav Lajčák je ministrom zahraničia, a tak na rozdiel ministra vnútra, financií či zdravotníctva nerieši ako  Slovenská republika dokáže takéto niečo ustáť po stránke ekonomickej či bezpečnostnej. Dnešné Macronovo Francúzsko jasne ukazuje, kam môže behom pár rokov krajinu dostať takáto progresívno liberálno eurohodnotová politika.

[sociallocker][/sociallocker]

Spolkový minister vnútra Horst Seehofer: „Migrácia, matka všetkých politických problémov…“ (ilustračné foto: zdroj Pixabay)

Miroslav Lajčák skúšal v spolupráci  s rôznymi „vítačmi“ a médiami navodiť pocit, že tak skvelý minister predsa stojí za to, aby zaň Slovensko zaplatilo migračným tokom z Afriky. O tom bola podaná demisia, vytrucovaná účasť v Marakkeši by znamenala, že Slovenská republika by bola  súčasťou prijatia deklarácie.

Občania pocit nenahraditeľnosti Miroslava Lajčáka nezdieľali a našťastie ani mnohí politici nie.  Naši politici iste netrpia nadmierou vlastenectva, ale nechcú pre progresívneho ministra riskovať prepad hlasov vo voľbách. A aj s tými peniazmi, ktoré by nenávratne pohltil migračný tok, majú iné plány.

A tak Miroslav Lajčák asi do Marakkéšu nepôjde, vláda sa k veci postavila jasne. Ale aj tak by rád ešte ministroval, veď „Afrika“ ho potrebuje. A tak sa demisia nakoniec už nekoná.

(úvodné foto: zdroj FB)

Poznámka editora: Budúci rok Slovensko predsedá Organizácii pre bezpečnosť  spoluprácu v Európe (OBSE). Takže ministrovi zahraničných vecí, ktorý bude tento cirkus riadiť, opäť pripadne veľké slovo a bude môcť veci nasmerovať „správnym smerom„. Aj to mohlo byť dôvodom, prečo Lajčák ostáva – či už z vlastnej vôle, alebo na „príkaz“ niekoho iného

O autorovi

Príspevky za Jún

Pin It on Pinterest

Share This