„Teraz je na svete 60 vojen a žiadna z nich nie je v Európe, ak nebudeme počítať Ukrajinu. Ukrajina však nie je európska krajina, pokiaľ ide o členstvo v Európskej Únii, „povedal v utorok šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý mal prejav v ústredí diplomatických misií EÚ v Bruseli, informuje UNIAN.

„Videl som, ako môj priateľ (ukrajinský prezident Petro) Poroshenko povedal pred pár dňami len pozrite, Ukrajina je už takmer EÚ a NATO. V súčasnosti však nie je jedno ani druhé a je dôležité, aby to všetci pochopili, “  pritvrdil Juncker.

V tejto súvislosti tiež uviedol, že Európska únia musí premýšľať nad zlepšovaním vzťahov s Ruskom, pretože bezpečnosť EÚ nemôže byť zabezpečená bez Ruskej federácie v budúcnosti.

„Myslím si, že musíme premýšľať o lepších vzťahoch s Ruskom, záleží to na Rusku a na nás, ale európska bezpečnosť v nasledujúcich storočiach nemôže byť bez Ruska,“ povedal Juncker veľvyslancom Európskej únie.

Podľa neho musí Európska únia „nájsť vhodnejšiu rétoriku vo vzťahoch s Ruskom bez toho, aby sa vzdala svojich zásad a hodnôt.“ Poznamenal, že vzťahy EÚ s Ruskom „by mali lepšie spĺňať budúcnosť“.

„Územie Európskej únie je 5,5 milióna štvorcových kilometrov a len Rusko zaberá 17,5 milióna kilometrov štvorcových. Sú ešte otázky? „Povedal predseda Európskej komisie.

Juncker tiež poukázal na to, že úloha EÚ vo svete klesá. Poznamenal, že EÚ je lordom sveta a odporučil „skromnejšie“.