Podľa agentúry Reuters iránska letecká spoločnosť Aseman Airlines schválila dohodu o nákupe 60 lietadiel od amerického výrobcu Boeing. Informovala o tom v sobotu iránska oficiálna tlačová agentúra IRNA.

Aseman Airlines podpísala konečnú zmluvu o kúpe 30 lietadiel Boeing 737 MAX v prvom iránskom novom obchode s americkým výrobcom lietadiel po tom, čo sa prezident Donald Trump ujal úradu a sľúbil zaujať tvrdší postoj k zemi.

Aseman a Boeing podpísali nezáväznú dohodu v apríli. Iránska štátna tlačová agentúra IRNA oznámila, že predstavitelia Aseman a Boeing podpísal konečnú dohodu v hlavnom meste Teheráne v sobotu.

Som veľmi rád, že po roku rokovaní s Boeingom bol dnes podpísaný kontrakt na nákup 30 lietadiel Boeing 737,“ povedal podľa IRNA riaditeľ Asemanu Hossein Alae po slávnostnom podpise.

Aseman je iránskou treťou najväčšou leteckou spoločnosťou podľa veľkosti strojového parku. Vlastní ju iránska civilná služba dôchodkového zabezpečenia, ale je riadená ako súkromná spoločnosť.

Alae povedal, že Aseman je pripravený na objednávku ďalších 30 rovnakých lietadiel, akonáhle bude dokončená dodávka prvej objednávky do roku 2019.

IRNA oznámila, že dohoda o kúpe celkove 60 lietadiel má hodnotu 3 miliardy dolárov, pričom Aseman zaplatí v hotovosti 5 percent a bude hľadať finančné prostriedky pre nákup ostatných.

Boeing sa už dohodol na predaji 80 lietadiel vlajkovému dopravcovi IranAir na základe dohody medzi Teheránom a svetovými mocnosťami, ktoré viedli k zrušeniu väčšiny sankcií výmenou za obmedzenia pri jeho vývoj v oblasti jadrovej technológie.

Trump vyhlásil, že odmieta dohodu o jadrových sankciách, ale verejne nie je známy pohľad na letecké zmluvy dosiahnuté v rámci dohody. Americký letecký priemysel tvrdí, že podporuje Trumpovu agendu na ochranu amerických pracovných miest vo výrobe.