JAROSLAV BAŠTA: Novičok bol test Západu, či môže spustiť vojnu proti Rusku

Na to, že oficiálne médiá sa čas od času snažia presvedčiť verejnosť o udalostiach a javoch ťažko uveriteľných, som si pred koncom roka 1989 zvykol a rovnako ako väčšina mojich spoluobčanov, som z toho mal srandu,“ píše v komentári pre portál První zprávy Jaroslav Bašta

[sociallocker][/sociallocker]

Pekne to vyjadroval dobový vtip: „Keď fakty odporujú marxisticko-leninskej teórii, beda faktom!„. Nikdy by ma nenapadlo, že po bezmála tridsiatich rokoch sa dočkám recidívy vtedajších hlúposti a časť politikov a väčšina médií bude občanov presviedčať, že musia veriť tvrdením, ktoré odporujú nielen logike, ale aj fyzikálnym a chemickým poznatkom.

Ako napríklad, že na začiatku marca v meste Salibury boli dvaja ľudia otrávení ruským bojovým plynom triedy Novičok a zázračne útok najjedovatejšou známou látku prežili.

Chcú na nás, aby sme uverili, že policajná umelohmotná páska predstavuje bariéru, ktorú neprekročí ani molekula jedu, takže hasiči, ktorí fajčili a pozorovali špecialistov v najmodernejších protichemických oblekoch, dekontaminujúcich lavičku, sa evidentne nemuseli ničoho obávať. Nič im neublížilo, rovnako ako holubom, ktorí po nej poskakovali chvíľu predtým.

Avšak každý, kto na to poukázal a odvážil sa spochybniť, že išlo o novičok a to ruský, bol okamžite označený za vedomého, v lepšom prípade nevedomého, ruského agenta. V prípade českého prezidenta Miloša Zemana tiež za vlastizradcu, ktorého previnenie musí riešiť Dolná a Horná komora parlamentu ČR. Vytrvalosť, s ktorou médiá a politici obhajujú oficiálnu verziu udalostí, ukazuje, že ide o viac než o neochotu priznať unáhlenosť pôvodného obvinenia.

Test Novičkom

Tak ma napadlo, že celý prípad s Novičkom je test. Dokonca niekoľkonásobný. Jeho prvá časť sa týkala miery poslušnosti a lojality politikov a novinárov v členských krajinách NATO a Európskej únie.

Tá druhá miery straty logického uvažovania a dôvery v tvrdenia oficiálnej propagandy. V Českej republike test dopadol ako vždy. Väčšina politikov preukázala vysokú mieru servility a ideologickej zadebnenosti, väčšina občanov zdravú mieru skepsy a pobavenia.

pozn.ed. – Na Slovensku sa vláda v tejto súvislosti zachovala vyváženejšie. Voči Rusku sme žiadne sankcie neuložili

Neostáva než si položiť tú základnú otázku: Prečo bol test Novičkom spustený? Napadá ma len jedna znepokojujúca odpoveď – zisťoval mieru ochoty angažovať sa v ozbrojenom konflikte s Ruskou federáciou.

Obávam sa, že existuje celkom vážne nebezpečenstvo, že kríza príde v polovici júna, kedy začínajú Majstrovstvá sveta vo futbale. Bolo by to už do tretice. 8. 8. 2008 začali Letné olympijské hry v Pekingu a zároveň vojna v Južnom Osetsku. Vo februári 2014 práve pri slávnostnom zakončení Zimných olympijských hier v Soči došlo k zvrhnutiu ukrajinského prezidenta Janukovyča, čo nakoniec viedlo k občianskej vojne na východnej Ukrajine.

V tomto týždni po troch rokoch relatívneho pokoja sa zase obnovili bojové akcie proti obom ukrajinským povstaleckým ľudovým republikám. Ofenzíva ukrajinských ozbrojených síl má vytvoriť predpoklad pre ich likvidáciu po štyroch rokoch existencie. Nevylučujem, že najkrutejšie boje sa odohrajú práve pred 14. júnom. V tomto týždni sa tiež po štyroch rokoch s obvineniami Ruska ozvala medzinárodná komisia vyšetrujúca zostrelenie malajského lietadla.

Vyzerá to, že sa koordinovane začínajú sčítať minulé aj budúce ruské hriechy – Novičok v Salisbury, chlór v Doume, zostrelené civilné lietadlo v júli 2014 a obnovená vojna na východe Ukrajiny. V lepšom prípade to povedie len k bojkotu Majstrovstiev sveta vo futbale, ktoré organizuje Ruská federácia.

V tom horšom sa konflikt na ukrajinsko – ruskej hranici rozhorí ako stepný požiar. Výsledok bude závisieť na tom, ako príslušné miesta vyhodnotia test Novičokom.


Publikovaný

v

od