Rusko zablokovalo príspevok Rade Európy vo výške 11 miliónov eur!

„Financovanie počas roka prebieha v niekoľkých fázach, a zostávajúca tretina na konci roka nie je uvedená, a celkovo je to takmer 11 miliónov eur,“ cituje hovorcu Štátnej dumy Vjačeslava Volodin denník Izvestija ..

Hovorca pripomenul, že pred  týmto v skutočnosti vynútenom opatrením varovali Radu Európy ruskí politici vrátane ministra zahraničia Sergeja Lavrova a predsedníčky Rady federácie Valentíny Matvijenkovej.

Rusko je jedným z piatich hlavných prispievateľov Rady Európy. Prínos do rozpočtu Rady Európy je v súčasnej dobe nedeliteľný a predstavuje celkový príspevok na činnosť PACE, Výboru ministrov, Kongresu miestnych a regionálnych samospráv, ako aj Európskemu súdu pre ľudské práva; čiastka sa pohybuje okolo 40 miliónov eur.

Na konci mája povedal zdroj v diplomatických kruhoch „Izvestijam“, že Moskva má v úmysle zrušiť prostriedky Rade Európy v súvislosti so situáciou v PACE (Parlamentné zhromaždenie Rady Európy).

Po zjednotení Kryme s Ruskom v roku 2014 prijalo Parlamentné zhromaždenie rezolúciu odsudzujúcu akcie Moskvy, ktoré opísal ako „anexiu Krymu“. Na začiatku januára 2015 potom PACE zbavilo Rusko hlasovacieho práva. Rusko v reakcii zrušilo svoju činnosť v tejto štruktúre.