Agentúra Reuters hlási, že Izrael zaútočil na sklady hnutia Hizballáh, ktoré sa nachádzajú pri letisku.

Agentúra SITA sa odvoláva na Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). Silné explózie bolo počuť dnes skoro ráno na okraji medzinárodného letiska v sýrskej metropole Damask. Potom vypukol požiar, informovali svedkovia a SOHR . Explózie vraj bolo počuť po celej metropole a prebudili vystrašených obyvateľov. Pri letisku sa dvíhali k oblohe obrovské stĺpce čierneho dymu.

Podľa provládneho portálu Damascus Now k explózii došlo v blízkosti Siedmeho mosta, ktorý vedie k letiskovej ceste.

SITA ďalej spomína, že na Twitteri napísal šéf tlačového oddelenia opozičnej Sýrskej národnej koalície. Podľa neho  nálet zasiahol jednu budovu kasární Hizballáhu, ktoré sa rozkladajú v blízkosti letiska a využívajú ich aj spojenci – iránske Revolučné gardy. Hizballáh je financovaný a cvičený práve Iránom.

Televízia libanonského šiitského hnutia Hizballáh uviedla, že explózia zasiahla zásobník s palivom a sklad zbraní neďaleko letiska. Z útoku, ktorý podľa nej spôsobil materiálne škody, obvinila Izrael. Obete na životoch ani zranenia zatiaľ neboli hlásené.

Minister rozviedky Israel Katz v rozhovore s armádnym rozhlasom zo Spojených štátov naznačil zapojenie sa Izraela.

Incident v Sýrii je úplne v súlade s politikou Izraela zasahovať do iránskeho pašovania pokročilých zbraní cez Sýriu  Hizballáhu,“ povedal.

Premiér povedal, že vždy, keď obdržíme správy z rozviedky, ktoré hovoria o zámere dodať pokročilé zbrane Hizballáhu, budeme konať.

Predstavitelia izraelskej vlády a armády podobné útoky nikdy nekomentujú. Izraelský vojenský hovorca povedal: „Nemôžeme komentovať tieto správy.

Hizballáh je blízkym spojencom sýrskeho prezidenta Bašára Asada a od začiatku povstania v Sýrii v roku 2011 bojuje na strane vládnych síl.

Izraelské lietadlá podnikli v januári útoky na vojenské letisko Mazza na predmestí Damasku. Izraelskí predstavitelia v minulosti miestnym médiám potvrdili, že útočili na údajné dodávky zbraní pre Hizballáh v Sýrii.

Sýria zažíva už šiesty rok krvavej občianskej vojny, v ktorej stojí vláda prezidenta Asada so spojencami proti opozičným silám. Vyžiadala si už vyše 400.000 mŕtvych.

Izrael je v sýrskom konflikte zdržanlivý, ale jeho predstavitelia konzistentne uvádzajú dve červené čiary, ktoré vyvolali v minulosti vojenskú odozvu: prvou sú všetky dodávky moderných zbraní Hizballáhu a druhou je zriadenie „odpaľovacích pozícií“ pre útoky na Izrael z Golanských výšin.