Šokujúca správa o smrti 8-mesačného dieťaťa v pásme Gaza, ktorá obletela svet, si vyžaduje komentár.

Malá Lajla sa spolu s rodičmi ocitla v oblasti, kde prebiehali protesty. Rodina bola v stanovom mestečku, ktoré zasiahol slzný plyn. Dievčatko plakalo, ale po príchode domov prestalo plakať. Rodina si myslela, že zaspalo, až neskôr zistili úmrtie.

Palestínska propaganda okamžite začala klásť vinu izraelskej armáde, ktorá slzný plyn vypustila a túto verziu prebrali aj svetové médiá.

Tu sa treba spýtať. Bola prevedená pitva? Evidentne nie. Islam zakazuje pitvu pohreb má byť vykonaný čo najskôr. Dôkazy teda už neexistujú.

Je slzný plyn nebezpečný? Zrejme áno. Podľa Dohovoru o chemických zbraniach z roku 1993 je to chemická bojová látka, ktorá sa v boji nesmie používať, ale nelogicky je povolená proti civilistom počas nepokojov. Ide o aerosol, ktorý obsahuje chemické činidlo 2-chlórbenzaldénmalononitril (CS). Jeho účinok je pôsobenie na nervové receptory bolesti.

Gaza

Slzný plyn funguje dráždením slizníc očí, nosa, úst a pľúc.

Účinky sa zvyčajne objavia po približne 30 sekundách a zahŕňajú pálenie, pocit slzenia v očiach, ťažkosti s dýchaním, bolesť na hrudníku, nadmerné tvorba slín a podráždenie kože. Ale tí, ktorí čelia silnej expozícii, môžu tiež trpieť vracaním a hnačkou.

Potom, čo človek utečie na čerstvý vzduch, efekt by mal ubehnúť po približne 10 minútach, uviedol pre BBC News Neil Gibson, analytik spravodajskej a bezpečnostnej publikácie IHS Jane’s.

Podľa skúseností ľudí, pomáha rovnako ako pri capsaicíne, čo je účinná látka „peprákov“, umytie mliekom, alebo tukovým roztokom.

Je niekde evidované úmrtie po zásahu slzným plynom?

Podľa štúdie z roku 2003 „neexistuje dôkaz, že zdravá osoba bude mať dlhodobé zdravotné účinky z expozícií CS alebo CR na otvorenom priestranstve, hoci kontaminácia s CR sa ľahko odstraňuje“

Niekedy však môžu vzniknúť problémy

Použitie slzného plynu v … situáciách civilných nepokojov však dokazuje, že vystavenie sa zbrani je ťažké kontrolovať a nerozlišovať a zbraň sa často nepoužíva správne,“ píše Howard Hu vo Journal of the American Medical Association 1989. „Zaznamenali sa ťažké traumatické poranenia explodujúcimi bombami so slzným plynom, ako aj smrteľné toxické poškodenie.“ Hu zistil, že ak sú vystavené „vysokým hladinám CS„, niektoré obete mali srdcové zlyhanie alebo dokonca smrť. „U dieťaťa vystaveného pôsobeniu CS v dome, do ktorej polícia vystrelila kanystre CS na elimináciu mentálne narušeného dospelého, sa vyvinula silnú pneumonitída. To si vyžadovalo liečbu steroidmi, kyslíkom, antibiotikami a 29 dní hospitalizácie.

Washington Post opisuje viacero ďalších možných problémov so slzným plynom s následkom smrti.

Záver

Zdá sa teda, že je možné predpokladať komplikácie, ktoré môžu spôsobiť smrť dieťaťa. Nevieme to však naisto, je to len vec interpretácie propagandy

Zásadnou otázkou je prečo sa nepokoje dejú. V oblasti Gaza vládne teroristické hnutie Hamas, ktoré všetku energiu venuje tak ako aj mnohé iné palestínske skupiny výchove k nenávisti. Nestará sa o rozvoj oblasti a donedávna vo svojej charte deklarovalo cieľ – zničenie Izraela. hamas je súčasťou siete organizácií Moslimského bratstva, ktoré chce dosiahnuť vládu islamu na základe islamského práva šaria.

Deti sú od malička vychovávané k jedinému cieľu – nenávidieť a zabíjať židov.

Nepokoje boli pritom vyvolané nie otázkou, ktorá sa týchto ľudí priamo týka, ale presunom americkej ambasády do Jeruzalema. Vidieť tu evidentné zneužitie más.

Môžeme diskutovať o miere násilia zo strany Izraela, ale nemalo by sa pritom zabúdať, že desiatky tisíc sfanatizovaných ľudí v oblasti Gaza nahnali voči ozbrojeným vojakom príslušníci Hamasu.

Ak bola smrť zapríčinená slzným plynom, je to smutná udalosť. Rodina s dieťaťom bola v zlom čase na zlom mieste. Ak teda samotná rodina nebola účastníkom nepokojov. V tom prípade by išlo o vinu rodičov. Len zločine vedome zoberie dieťa na miesto, kde môže byť ohrozené.

Praví vinníci masakier sú tí, ktorí naplánovali nepokoje. Vedeli aké to bude mať následky a rátali s tým.

Vitajte do sveta Pallywoodu. Sveta palestínskej propagandy.