Ruský denník Kommersant informoval o zmene stratégie Izraela. Prvýkrát za sedem rokov zaútočil na teroristov v Sýrii, ktorých doteraz podporoval!

Izrael zaútočil na postavenie teroristickej skupiny „Islamský štát“ v reakcii na dve rakety, vypustené v stredu večer na jeho územie. Skutočnosť, že Izraelci zasiahli presne pozície IS, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Izrael sa rozhodol túto skutočnosť nekomentovať.

Začiatkom tohto týždňa sýrska armáda s podporou ruských vojakov začala operáciu proti skupine „Jaish Khaled bin Walid“, ktorý prisahal vernosť „Islamskému štátu“. Bojovníci „Jaish Khaled bin Walid“ (skupina pozostáva z tisíc až tisícpäťsto ľudí) sídlia v oblasti Golanských výšin, kde sa stretávajú hranice troch krajín – Sýria, Izrael a Jordánsko. V dôsledku toho narastá riziko, že vystrelené projektily zasiahnu izraelské a jordánske územia. Pred operáciou v južnej Sýrii ruská armáda uskutočnila opakované konzultácie s kolegami v Jordánsku a Izraeli, aby sa vyhli incidentom. Nebolo však možné ich úplne vylúčiť.

V pondelok sa Izrael obával, že rakety, ktoré sýrska armáda vypustila na teroristických pozíciách, dopadnú na jeho územie a nasadil nový systém protiraketovej obrany „Davidov prak“. V dôsledku toho sa podľa izraelských médií prienik rakiet zastavil a sýrske strely nedoleteli na územie Izraela.

V utorok Izrael zostrelil sýrsky stíhací bombardér Su-22, ktorý počas operácie proti IS vraj náhodne preletel do vzdušného priestoru pod kontrolou Izraela. Pilot zomrel po dopade na územie Islamského štátu.

Tu treba pripomenúť, že pilot, ktorému hrozilo zajatie od teroristov sa schválne nekatapultoval. Ruských novinárov informoval zdroj v sýrskej armáde, že pilot zvolil radšej hrdinskú dobrovoľnú smrť, aby sa vyhol uväzneniu, následnému mučeniu a brutálnej poprave z rúk fanatických teroristov.

V stredu zverejnil „Islamský štát“ video havarovaného lietadla. Video zobrazuje, ako trosky lietadla horia. Hlas hovorí, že natáčajú členovia skupiny „Jas Khaled bin Walid“, dáva tiež pokyny nájsť pilota.

V Sýrii boli tieto izraelské činy vnímané ako pomoc teroristom. Obzvlášť bolestivo Sýria reagovala na pozadí série teroristických útokov, ku ktorým došlo v stredu rukami teroristov v provincii Suwayda. Približne 250 ľudí zomrelo.

Podľa zdrojov z regiónu, prenikli teroristi z priestorov nelegálnej americkej základne na juhu Sýrie at-Tanf.

Izraelčania opakovane varovali, že nedovolia narušenie svojich hraníc, a je jedno, od koho to pochádza. Avšak v minulosti, keď nejaká strela dopadla na jeho územie počas vnútorných bojov v Sýrii, vždy zaútočili na pozície sýrskej armády. Nikdy nie na pozície teroristov. Toto teroristi často využívali, keď potrebovali podporu z Izraela. Stačilo vystreliť smerom na izraelskú stranu a reakcia Izraela zničila útočiace sýrske vojsko.

Pred pár dňami bol v Jeruzaleme ruský minister zahraničia Sergej Lavrov a náčelník generálneho štábu ozbrojených síl RF Valery Gerasimov. Hlavnou témou ďalších izraelsko-ruských rozhovorov bola operácia na juhu Sýrie a iránska prítomnosť v Sýrii.

Bývalý minister obrany a náčelník generálneho štábu Moše Ya’alon nazval hlavnou hrozbou pre Izrael Irán, pretože vraj Islamský štát nikdy nezaútočil na Izrael.

Rusko podľa všetkého varovalo Izrael po zostrelení sýrskeho lietadla. Izrael evidentne kapituloval. Nasledujúce dni už sýrske letectvo bombardovalo prakticky na hranici medzi Sýriou a Golanskými výšinami bez akejkoľvek reakcie Izraela. Že sa všetko zmenilo, zistili teroristi včera.

Sýrske lietadlá v stredu bombardovali pár metrov od plota, ktorý oddeľuje územie Sýrie a Golanských výšin.

Večer v stredu v Izraeli znova zazneli sirény poplachu. Dve strely „Grad“ BM-21 padli do oblasti Galilejského mora na severe Izraela. Izraelské médiá uviedli, že strely odpálil IS. Takmer okamžite došlo k odpovedi. Izraelské lietadla zasiahli raketový systém, z ktorého boli vypustené rakety, okolité územie bolo zničené delostrelectvom. Oznámil to tlačový servis armády, bez toho, aby zdôraznil, ktoré pozície boli útokom zasiahnuté.

Medzitým ministerstvo obrany Ruskej federácie potvrdilo, že Izrael zničil raketové odpaľovače IS. Podľa ministerstva, cca o 21:30 Moskovského času sa radikáli IS, „snažili vyvolať útok izraelských vojsk na pozície sýrskej armády. Vypálili rakety na izraelské územie z oblasti sídiel Nafa a Šadžare (provincia Kunejtra).

Tlačový odbor ruskej armády vyjadril vďaku izraelskej armáde za zničenie militantov a predídeniu veľkej provokácii teroristov. Kommersant kontaktoval zdroje v blízkosti vojenských kruhov Izraela. Podľa nich vyjadrenie ruskej armády ich izraelských kolegov príliš nepotešilo.