Najmenej deväť ľudských životov si v stredu vyžiadal samovražedný útok na hotel v centre somálskej metropoly Mogadiša. K masakre sa prihlásilo islamistické hnutie al-Šabáb. Ozbrojenci držia na mieste rukojemníkov, polícia ich už ale časť oslobodila, informuje Reuters.

Podľa polície prevažujú medzi obeťami ženy, ktoré pracovali ako personál hotela. Do jeho vchodu vrazil atentátnik s autom naloženým výbušninami. Ďalší ozbrojenci potom spustili paľbu v priľahlej reštaurácii.

Strážcovia zákona uzavreli celú štvrť, informovala s odvolaním sa na svedkov agentúra Reuters. Podľa nej islamisti zadržali v reštaurácii najmenej 20 rukojemníkov.

Desať rukojemníkov sa už podarilo oslobodiť, napísala s odkazom na políciu AP. Počas zásahu bezpečnostných síl zomreli dvaja útočníci, vnútri ale pravdepodobne zostalo ďalších päť islamistov.

Hnutie al-Šabáb, ktoré je napojené na teroristickú sieť al-Kájda, usiluje o zvrhnutie prozápadnej vlády a v Somálsku chce zaviesť islamské právo šaríja. al-Šabáb útočí aj v susednej Keni, ktorá vyslala svojich vojakov do misie Africkej únie v Somálsku (AMISOM).

Stupňujúce násilie tak prichádza len pár dni po rozhodnutí Európskej únie prijať 250 000 Somálčanov z kenského tábora Dadaab. Hnutie al-Šabáb je financované Saudskou Arábiou, našim spojencom.

Zlomyseľný komentátor by mohol povedať, že ak chcela EÚ predať verejnosti rozhodnutie o prijatí 250 000 Somálčanov, tak nové násilie islamistov z hnutia al-Šabáb padlo ako dar do lona postfaktuálnej politiky zdôvodňovania takéhoto rozhodnutia.

Problém je však ešte horší. O ďalších pár dní tu máme Radu ministrov zahraničných vecí EÚ a „novelizáciu Globálnej stratégie EÚ„. O Saudskej Arábii – hlavnom sponzorovi terorizmu na Blízkom Východe sa tam nedočítate nič. Ani zmienka. Pritom ak chce EÚ naozaj niečo robiť s Blízkym Východom a terorizmom, tak práve medzinárodný tlak, či dokonca sankcie na Saudov, je jediný spôsob ako zamedziť ďalšej a ďalšej vlne imigrantov, či teroristických útokov v Európe.

A ak vám počínanie EÚ pripadá ako vystrihnuté z pokračujúceho absurdného divadla, nemýlite sa. Stačí sa pozrieť na stretnutie Theresy May a Emmanuela Macrona a ich diskusiu o boji proti terorizmu. Ich spoločné posolstvo znie takto: Zomkli sme sa, ideme bojovať proti terorizmu! Budeme mazať extrémisticke príspevky na internete na margo utečencov!

Hm, to nevymyslíš, to je postfaktuálne bezvedomie európskych lídrov.