Počet mŕtvych po nedeľnom zemetrasení v Iraku a Iráne vystúpil na 530, zranenia utrpelo viac než 8000 ľudí. Iránske médiá uviedli, že sa zrútilo zhruba 12.000 domov. Mnohí budú musieť tráviť ďalšiu mrazivú noc vonku. Pália čo sa dá, aby sa zahriali.

Prevažná väčšina obetí je z iránskej západnej provincie Kermánšáh, v Iraku je podľa dnešných správ najmenej osem mŕtvych, píšu Yahoo News.

Otrasy boli zaznamenané v nedeľu večer. Mali silu 7,3 stupňa a okrem strát na ľudských životoch sú hlásené aj veľké materiálne škody.

Prezident Hasan Rúhání, ktorý dnes oblasť navštívil, upozornil, že zničené boli predovšetkým budovy vybudované v rámci štátnej výstavby, zatiaľ čo domy súkromníkov odolali. Vyhlásil tiež, že ak budú nájdení vinníci, budú potrestaní za nedodržanie stavebných predpisov.

V noci síce boli prerušené záchranné operácie, ale za denného svetla boli obnovené a tímy záchranárov so psami aj ťažkou technikou stále prehľadávajú trosky. Poničených je sedem väčších miest a asi 2000 dedín.

„Nemáme dosť jedla ani vody. Uzimené deti plačú, držia sa rodičov, aby sa zahriali…“ povedal Alí Gulan z mesta Kasr Sirin, ktoré je medzi postihnutými. Podľa odhadov jednej humanitárnej agentúry potrebuje pomoc najmenej 70.000 ľudí. OSN ohlásila, že je pripravená začať pomáhať, ak bude o to požiadaná.