Príprava najväčšieho zahraničného obchou pre spoločnosť Suchoj v civilnej výrobe je hotová. Portál AVIA.PRO prináša informáciu o podpise dohody na dodávku 40 lietadiel SSJ-100.

Letecké spoločnosti „Iran Airtour“ a „Iran Aseman“ dostanú každá 20 SSJ 100.

Ruský výrobca lietadiel Sukhoi Civil Aircraft (GSS) podpísal dohodu o dodávke 40 lietadiel Suchoi Superjet 100 (SSJ 100) do Iránu.

Príjemcom dodávky budú miestne spoločnosti «Iran Airtour» a «Iran Aseman», z ktorý každá dostane 20 SSJ 100. Dokument bol podpísaný v rámci leteckej prehliadky «Eurasia Airshow», ktorá sa konala v Turecku. Táto dohoda by mohla znamenať, že Irán bude najväčším zahraničným kupcom ruského lietadla pre regionálne letecké spoločnosti.

Iránski zákazníci očakávajú, že dostanú novú verziu lietadla zostaveného väčšinou z ruských komponentov – ich podiel sa zvýši o 10-15% (na 50-60%). Riaditeľ Suchoja Alexander Rubcov povedal, že projekt na úpravu regionálnych lietadiel zahŕňa užšiu interakciu s dodávateľmi z Ruska. Najmä sa jedná o komponenty, ako je ruský inerciálny systém, pomocná energetická jednotka (APU), hydraulika, elektrika, potrubia a interiéry. Názov novej modifikácie lietadla je SSJ 100R (RRJ-95R).

Bude potrebné, aby do roka obe strany vyriešili všetky otázky týkajúce sa dohody a zmenili dohody na plnohodnotné zmluvy. Začiatok dodávok je plánovaný na rok 2020, zmluvné záväzky budú splnené do dvoch rokov.

Stojí za zmienku, že GSS sa nepokúša na iránsky trh vstúpiť po prvýkrát. V roku 2015 spoločnosť oznámila plán na dodávku 100 jednotiek lietadiel, pričom hovorila, že miestni dopravcovia majú o ruské lietadlá zaujem.

Potom sa plánovalo, že podniky z Iránu by mali byť zahrnuté do priemyselnej spolupráce pri kompletácii ruského lietadla. V súčasnosti je potrebné, aby Irán hĺbkovo aktualizoval leteckú flotilu, čomu bránili sankcie voči Teheránu. Je známe, že okrem ruského lietadla, Iránci mali záujem o dodávku aj iných strojoch a podpísali zmluvy na dodávku so spoločnosťami Airbus, Boeing, turbovrtuľovým ATR.

V súčasnosti je najväčším zahraničným zákazníkom SSJ 100 spoločnosť Interjet, ktorá prevádzkuje 22 týchto lietadiel. V budúcnosti bude mexický operátor rozširovať svoju flotilu na 30 lietadiel tohto typu. Zmluva o dodávke 15 lietadiel sa uzavrela s írskou leteckou spoločnosťou CityJet (zatiaľ dostala šesť jednotiek SSJ 100). V menšom množstve slúži ruské lietadlo aj u iných zahraničných dopravcov po celom svete.

Zdroj: AVIA.PRO