IRÁN: Američania vraj do Perzského zálivu priviezli bojové chemické látky

Podľa tvrdenia iránskej tlačovej agentúry TASNIM News, americká armáda do Perzského zálivu priviezla loď s chemikáliami na palube. Účelom operácie je vraj použiť tieto látky, aby Amerika dostala príležitosť na zásah.

[sociallocker][/sociallocker]

Hovorca generálneho štábu iránskych ozbrojených síl varoval pred nebezpečnými krokmi Washingtonu, ktoré by  ospravedlnili jeho prítomnosť v regióne. Povedal, že loď naložená chemikáliami prišla do vôd Perzského zálivu sprevádzaná americkou vojnovou loďou.

V komentári uverejnenom v nedeľu brigádny generál Abolfazl Shekarchi uviedol, že americká loď „MV Cape Ray“ nesúca chemické látky nedávno zakotvila v prístave pobrežného štátu Perzského zálivu eskortovaná torpédoborcom amerického námorníctva. / Tasnim

Historické záznamy americkej lode ukazujú, že bola prítomná pri tom pobreží Iraku a Sýrii, kde Američania podnikli vojenskú akciu pod zámienkou reakcie na údajné chemické útoky, poznamenal.

Do regiónu americké plavidlo naložené chemikáliami vstúpilo s cieľom, previesť tieto materiály do častí Iraku a Sýrie, dodal hovorca.

Edit 17:00 Podľa aplikácie Marine Traffic, loď Cape Ray skutočne kotví v Perzskom zálive v Bahrajne, veliteľstve piatej flotily US Navy

 

Ďalej varoval pred možnými dôsledkami americkej akcie a povedal, že Američania po tom, čo utrpeli po sebe idúce porážky čeliac frontu odporu, teraz využili nebezpečný spôsob, ako ospravedlniť svoju „nelegitímnu“ vojenskú prítomnosť v regióne.

Brigádny generál Shekarchi povedal, že predkladaním nepodložených obvinení USA a jeho regionálni spojenci už [dopredu] obvinili vládu sýrskeho prezidenta Bašara al-Assada z chemických útokov v arabskej krajine.

Máme presné informácie o americkej lodi vrátane počtu posádky a naložených chemikálií, ktoré budú v budúcnosti sprístupnené verejnosti …,“ povedal hovorca.

V uplynulých rokoch bol Blízky východ sužovaný teroristickými skupinami takfiristov ako Daesh (ISIL alebo ISIS), o ktorých sa predpokladá, že boli vytvorené a podporované Západom a niektorými arabskými krajinami z regiónu.

Teroristické skupiny, ktoré tvrdia, že sú islamské, ale ktorých činy islamské nie sú, spáchali odporné zločiny nielen proti nemoslimom, ale väčšinou proti moslimom v regióne.

Irak a Sýria patrili ku krajinám, ktoré boli terorizmom postihnuté.

Irán, blízky spojenec týchto dvoch krajín, podporil ich legitímne vlády vo svojej kampani proti militarizmu a terorizmu podporovanému zahraničím.

Loď MV Cape Ray je pôvodne japonská transportná loď, ktorá neskôr odkúpilo americké námorníctvo. Podľa agentúry Reuters armáda na jej palubu nainštalovala systém na neutralizáciu chemických zbraní.

Plavidlo sa zúčastnilo operácie OPCW, pri ktorej mali byť od roku 2013 zlikvidované všetky chemické zbrane v rukách sýrskej armády. Takže likvidácia týchto zbraní závisela od americkej technológie.

Komentár

Paradoxom je, že Američania dnes obviňujú Sýriu z použitia chemických zbraní, keď boli prítomní ich likvidácie. Ak však tvrdia, že Sýria „vlastní“ tieto zbrane a dôjde k ich „použitiu“ nevyhnú sa závažnému podozreniu, že skrátka nejaké zásoby ostali. Lenže nie v rukách Sýrie, ale v rukách americkej armády.

Je to dôležité v čase, keď Západ prinútil OPCW, aby zmenil svoj mandát. Podľa tohto mandátu bude OPCW hneď určovať aj pôvodcu chcemického útoku.

Sýria aj Rusko sa chemických zbraní a prostriedkov na ich výrobu zbavili. Americká armáda má jednak vlastné zásoby a tiež jej rukami prešli chemické zbrane Sýrie. Jedinou krajinou, ktorá bude mať z použitia týchto zbraní prospech je USA.

Pamätajte pri každej akcii na otázku Cui bono? (v koho prospech). A potom budú veci jasné.


Publikovaný

v

od