Európska únia rozhodla o novom krízovom balíčku pre Grécko. Jeho cieľom je predovšetkým pomôcť vyrovnať sa krajine s prebiehajúcou utečeneckou krízou. Podľa najnovších hodnôt hostí Grécko viac ako 60 000 žiadateľov o azyl. O novinke informoval server infomigrants.net

Hĺbka krízy donútila siahnuť Európsku úniu do vreciek a ponáhľať Grécku na pomoc. Európska komisia dala dohromady pomocný balíček v hodnote 209 miliónov eur. Z toho je 151 miliónov určených na pomáhanie utečeneckým rodinám zaplatiť nájom v gréckych mestách. Ďalej by mali zaplatiť vysťahovanie rodín z dočasných príbytkov.

Je to už druhá finančná injekcia v tomto mesiaci, 10. júla oznámila EÚ príspevok 6.48 milióna euro pre grécke ostrovy Lesbos a Chios. Tie mali zlepšiť životné podmienky migrantov, ktorí na ostrovoch zostali.

Najnovšie balík pomoci v podstate zdvojnásobil hodnotu finančnej pomoci, ktorá kvôli utečenecké kríze od roku 2015 do krajiny putovala. Konečný účet sa zatiaľ zastavil na hodnote 401 miliónov euro. „Tieto projekty sú súčasťou našej širokej podpory krajine, ale zároveň službou pre tých, ktorí potrebujú ochranu,“ uviedol európsky komisár pre migráciu Dimitris AVRAMOPOULOS.

„V európskych fondoch je k dispozícii celkom 1,3 miliardy euro len pre vyriešenie migračnej krízy v Grécku,“ dodal AVRAMOPOULOS. Prítok utečencov je najväčší na ostrovoch Lesbos, Chios, Samos, Kos a Leros, ktoré sú v súčasnej dobe domovom 15 222 nových prisťahovalcov.

Najviac z nich je na ostrove Lesbos a to celých 4725. Ostrov Chios prijal imigrantov 3503 a to aj napriek tomu, že jeho oficiálne kapacita má byť 1100. Zariadenie na Samu je pripravené na 850 obyvateľov, ale je ich tam dokonca 2414. Na ostrove Kos je kemp pre 1000 osôb a ďalších tisíc žije aj mimo neho.