Sýrska vláda s podporou Moskvy a Teheránu vedie naozajstný boj proti „Islamskému štátu“, napísal Robert Fisk, korešpondent The Independent na Strednom Východe.

Zároveň sa podľa neho zdá, že Washington a jeho spojenci sú omnoho ochotnejší zasadzovať údery Asadovým silám, než na pozície teroristov.

Mapa sýrskeho konfliktu sa mení každý deň. Ale vládne sily aj naďalej udržujú prevahu nad „islamskou republikou“ a jej spojencami – samozrejme, že nie bez pomoci Moskvy a „Hizballáhu“, napísal Robert Fisk.

Medzitým USA „hrubo nadhodnocujú“ veľkosť iránskych síl v Sýrii. Možno preto, že to zapadá do predstáv Saudov a Američanov o „desivej expanziu“ Teheránu. Či už je to akokoľvek, úspech Asadovho režimu je jasným problémom pre Washington a jeho kurdských spojencov, poznamenal autor.

Novinár sa snaží zistiť, kto je v skutočnosti vo vojne s IS. Moskva vypúšťa krídlové rakety na kalifát, a tvrdí, že sa jej podarilo zničiť obávaného vodcu al-Baghdadiho. Sýrska armáda za podpory ruských vojsk bojuje s islamistami, čo ako Fisk podotkol, videl na vlastné oči.

A čo robí Amerika? Zo začiatku útočí na vládnu leteckú základňu neďaleko Homse, potom na spojencov Damasku v Al-Tanfu a teraz zostrelila sýrsky bitevníky. „Človek má pocit, že sa Washington skôr snaží vášnivo útočiť na Asada a jeho iránskych priaznivcov v Sýrii a nezničiť IS,“ konštatuje Fisk.

Podľa neho to všetko zapadá do politiky Saudskej Arábie, a možno sleduje podobné ciele aj Donald Trump. S istotou môžeme povedať, že Izrael bombardoval sýrske jednotky, „Hizballáh“ a Iráncov, ale IS – nikdy.

Je pozoruhodné, že Západ najviac rozhorčuje použitia chemických zbraní, „z čoho, samozrejme, viní Asada“, ako barbarské zaobchádzanie IS s civilistami na chalifátu okupovaných oblastiach Sýrie a Iraku. Američania tvrdia, že chcú zničiť islamistov, ale ich neustále útoky na armádu Damasku svedčia o niečom inom.

„Naozaj chce Washington proste len rozdeliť Sýriu a premeniť ju na neživotaschopný stáť? A môže v tom uspieť teraz, keď Rusko pohrozilo zostrelením amerických lietadiel, v prípade, že znovu napadne sýrske lietadlá? „Uzatvára otázkou Fisk svoj komentár.