Úplne nový liečebný postup predstaví vo štvrtok Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe. Môže znamenať nádej nielen pre státisíce obyvateľov, ktorých trápi cukrovka druhého typu, ale doslova i revolučný objav pre celý svet, píše DENNÍK.CZ.

Denníku to vo štvrtok povedal Marek Beneš; gastroenterológ z pražského IKEM – Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny. A vedúci lekár projektu Diagon. Ten by, ak testy potvrdia doterajšie nádejné výsledky, mohol vrátiť väčšinu ľudí trpiacich cukrovkou druhého typu do úplne normálneho života. Do času, kedy by neprehĺtali prášky, nestrážili si zloženie potravín – a o inzulínových injekciách či meraní hodnoty cukru v krvi z prsta by nemali ani potuchy.

Nádejné výsledky

Ako dosiahnuť také zmeny? Vlastne jednoducho. Počas štvrťhodinky istého nepohodlia pri ambulantnom zákroku. A práve túto možnosť ponúkne vybraným cukrovkárom Benešov tím. Hľadá sa 150 „tlsťochov“ trpiacich cukrovkou, na ktorých bude overovať účinnosť metódy Diagon vyvinutej vedcami v Izraeli. Tam sa už liečbe podrobilo 27 pacientov – s veľmi sľubnými výsledkami a bez komplikácií. Experimentálne poznatky sa budú v nasledujúcich troch rokoch ďalej overovať nielen v Prahe, ale aj v Španielsku – a ďalšie dve centrá majú vzniknúť aj v Izraeli.

Obalamutiť trávenie

Technológia Diagon dokáže pacientovo telo doslova zmiasť. Endoskopicky zavedeným laserom – cez pažerák a žalúdok – špecialisti vypália (a vlastne sa tak „oslepia“) nervové bunky v dvanástniku – a vlastne tak preprogramujú metabolizmus. Testovaná metóda sľubuje pacientom výrazné zlepšenie diabetu druhého typu – u niektorých aj jeho vymiznutiu. Normálne jesť bez obáv z nadväzujúcich zdravotných komplikácií je vraj možné už druhý deň po zákroku. Dvanástnik podľa Benešových slov funguje ako akýsi druhý jazyk: citlivé bunky skúmajú, čo a v akom množstve prichádza zo žalúdka do tenkého čreva – a podľa toho sa nastaví metabolizmus. Ak podstatnú časť týchto buniek lekári zlikvidujú, telo nedostáva informácie o príjme potravy a nemá potrebu ukladať zásoby. Práve naopak: v predstave, že trpí, mobilizuje rezervy. Výsledkom je, že sa pacient zbaví diabetu – prekvapivo sa to stane rýchlo – a mimo to aj chudne. Beneš však Denník uistil, že rozhodne nehrozí vyhladovanie – tomu bránia iné obranné mechanizmy.

Viac prezradí web

Ľudia, ktorí by mali záujem sa do testovania novinky zapojiť, nájdu informácie na webových stránkach IKEM. Tam sa viac dozvedia aj ich diabetológovia – o novinke totiž zatiaľ nemá príliš poznatkov ani odborná verejnosť. Riaditeľ IKEM Aleš Herman vo štvrtok zhrnul, že sa hľadajú dobrovoľníci z radov pacientov s cukrovkou druhého typu, ktorí majú vyššiu váhu (čo je však väčšina), ktorí teraz nie sú liečení inzulínom, najmodernejšími preparátmi ani liekmi podporujúcimi vylučovanie cukru do moču. Prihlásiť sa možno prostredníctvom internetového kontaktu s klinikou hepatogastroen-terologie IKEM – podľa Benešových slov je však dobré vec vopred prebrať so svojím lekárom. S diabetom sa u nás lieči takmer 800 tisíc ľudí, minimálne ďalších 300 tisíc sú takzvanými skrytými diabetikmi, ktorí o svojom ochorení zatiaľ nevedia. Cieľom pripravovaného testovania je dospieť k tomu, aby novinku bolo raz možné využívať v masovejšom meradle. Zatiaľ sa však bude jednať len o záležitosť určenú desiatkam pacientov – hoci aktuálne plánovaných 150 členov testovacej skupiny v Prahe zrejme ešte nie je konečné číslo.