Zdá sa, že nemecký priemysel neočakáva dobré časy. Dôvera v ekonomiku trvale klesá

Optimizmus na najvyšších poschodiach nemeckých firiem klesá. Index Ifo Business Climate Germany klesol na 102,1 bodu v apríli, po 103,3 v marci. Index podnikateľskej klímy je založený na prieskume medzi približne deviatimi tisíckami nemeckými firmami.

Indikátor aktuálnej situácie poklesol. Očakávania tiež klesli. Nemecká ekonomika spomaľuje. Index podnikateľskej klímy je na najnižšej úrovni za posledných 12 mesiacov.

Index podnikateľskej situácie, v ktorom podnikatelia a manažéri hodnotia aktuálnu situáciu svojho vlastného podnikania, oproti marcu klesol o 0,9 bodu na 105,7 bodu.

Index očakávania, v ktorom podnikatelia hodnotia očakávania vývoja ekonomiky aj svojho podnikania v najbližších šiestich mesiacoch, zaznamenal pokles o 1,3 bodu zo 100 na 98,7.

Sektory ekonomiky

Vo výrobnom sektore sa podnikateľské prostredie zhoršilo tretí rok po sebe. Súčasné hodnotenie kleslo, ale naďalej zostáva na vysokej úrovni. Očakávania klesli na najnižšiu úroveň od augusta 2016. Využitie kapacity kleslo o 0,3 percentuálneho bodu na 87,7 percenta. Zostáva však výrazne nad dlhodobým priemerom 83,6 percenta.

V sektore služieb výrazne klesol index podnikateľskej klímy. To bolo spôsobené hlavne oveľa menej optimistickými očakávaniami. Posúdenie aktuálnej situácie sa tiež zmiernilo. Tieto zostávajú na veľmi vysokej úrovni.

Index tiež klesol v obchodovaní . Obchodníci boli menej spokojní so súčasnou situáciou, ako aj s výhľadom na nadchádzajúce mesiace ako v marci.

V stavebníctve sa index podnikateľskej klíme zvýšil na rekordnú úroveň. Stavebné spoločnosti výrazne zvýšili svoje očakávania, pričom ich súčasná situácia sa takmer nezmenila.

Zdroj: Tlačové vyhlásenie IFo, prezident inštitútu Ifo Clemens Fuest