Glosa je ironickým zhodnotením prevrátenia hodnôt. Pojem pápež a význam tejto inštitúcie niektorým ľuďom hovorí menej ako informácie o celebrite typu Peter Sagan. Pri všetkej úcte k výkonom majstra sveta, rovnako ako pri kritike voči činnosti súčasného pápeža, asi by to malo byť naopak. Dosah činnosti hlavy katolíckej cirkvy na dianie vo svete je skrátka väčší, ako dosah činnosti speváka, herca, či výborného cyklistu. Ak chcete vedieť, ako prebiehala návšteva Petra Sagana v skutočnosti, odkazy sú na konci glosy.


Kráľ svetovej cyklistiky, trojnásobný majster sveta, miláčik davov Peter Sagan, zvaný aj  „Peter Veľký“ s manželkou, svojou matkou a maličkým nasledovníkom  Marlonom Saganom I., navštívili „večné mesto“ Rím.

Počas prechádzky po uliciach mesta ho sprevádzal miestny šéf cyklistickej firmy Specialized Ermanno Leonardi.

Jeho návštevu využili mnohí ľudia aby sa  ním stretli. Jedným z nich bol aj pomerne známy katolícky kňaz Jorge Bergoglio, ktorý dnes používa umelecké meno pápež František.

Peter Sagan pred stretnutím s pápežom stredu na námestí svätého Petra. Vľavo od neho manželka Katarína Saganová.
(ANDREAS SOLARO / AFP / Getty Images)

Reportérom, ktorí pozorne sledovali každý krok Petra Sagana, neušlo jeho stretnutie s pápežom Františkom. Bol to dojímavý moment.

Pápež František sa vyznal z vrúcneho vzťahu ku cyklistike a povedal, že Peter Sagan je jeho veľkým idolom. Poprosil ikonu všetkých bicyklistov o nejaký suvenýr, hocijakú maličkosť, na pamiatku tohto vzácneho stretnutia. Podľa jeho vlastných slov, mu bude „do smrti pripomínať deň, keď sa mu splnil sen

Peter Sagan

Peter Sagan odovzdáva pápežovi podpísaný dres, v ktorom vyhral titul majstra sveta / Gazzetta

Na jeho obrovské prekvapenie, Peter Sagan pokynul svojej manželke, ktorá mu podala jeden z jeho dresov. Odev, v ktorom dosiahol jeden zo svojich galaktických úspechov venoval veľkoryso svojmu vernému fanúšikovi. Reportér denníka Gazzetta bol svedkom odovzdávania cennej relikvie

V tomto drese som prišiel po titul majstra sveta, podpísal som ho

A to nebolo všetko. Jeho asistenti zaznamenali osobné údaje Bergoglia a do jeho sídla v Ríme mu doručili dar neoceniteľnej hodnoty.

Peter Sagan

Peter Sagan / La Presse/AFP

Peter Sagan pripravil vzácny dar

Do rúk pápeža sa dostal bicykel, na ktorého prípravu osobne dohliadal sám Peter Sagan. Tu sa prejavila hĺbka jeho ľudskosti a záujmu o jednoduchého obyčajného človeka. Nechal zistiť, ktoré farby má jeho fanúšik najradšej.

Aj pápež František má svoj fanklub a na stretnutiach používa štandartne žltobielu symboliku. Tieto dve farby sa stali jeho akousi tradičnou známkou.

Na nebesky biely stroj dal namaľovať oblúbenú žltú farbu pápeža a nápis Francesco. Pod touto variantou mena v Taliansku Bergoglio najčastejšie vystupuje. Bicykel pripravila firma Specialized, už spomínaného Ermanna Leonardiho.

Skoro sa to ani nechce veriť. Jorge Bergoglio bude patriť medzi niekoľko šťastných jednotlivcov na planéte, ktorí vlastnia bicykel samotného Sagana. Súčasný zdravotný stav mu síce nedovolí aktívnu činnosť, ale reportérom dieťa štasteny ešte stále šokovaný Bergoglio, povedal, že hneď ako to bude možné, dvojkolesového tátoša prevetrá. Na otázku reportéra, či si oblečie aj dres, pápež František skromne poznamenal: „nie som toho hoden„.

Jediným nepatrným sklamaním môže byť to, že bicykel bol starý model Specialized Venge s mechanickou zostavou SRAM. Pápež Františk možno pri pohľade na bicykel dúfal, že pôjde o najnovší model Venge ViAS model s doplnkami Campagnolo Super Record.

V každom prípade, jazda po námestí svätého Petra na bicykli od „Petra Veľkého“ musí byť nezabudnuteľným zážitkom

Peter Sagan sa potom nechal zaviesť do Sixtínskej kaplnky, kde kriticky zhodnotil maliarske pokusy miestneho remeselníka Michelanga. Povzdychol si, že na maľovanie mu neostáva príliš veľa času. Jeho vladárske cyklistické povinnosti mu proste zaberajú príliš veľa času

Zdroj: TASR, Gazzetta, Cycling Weekly, AFP, Sport Fair