HUFFINGTON POST: Dilema zahraničnej politiky Merkelovej

Zložité výsledky volieb v Nemecku prinútili štyri strany do koalície, z ktorých dve (CSU, FDP) predstavujú konštruktívnu politiku Ruska a jedna (Zelení) je nepriateľskou tvárou Moskvy.

„Vďaka bohu, že americká hystéria o ruskej intervencii do západných volieb neovplyvnila voľby do Spolkového snemu,“ píše Alexander Rahr Huffington Post.

Väčšina občanov Nemecka vystupuje za normalizáciu vzťahov s Ruskom a výslovne sa zriekajú nepriateľského obrazu, ktorý im vnucovali niektorí politici v priebehu volebnej kampane.

S výnimkou zelených všetky strany zvolenej do Bundestagu sú za zlepšenie vzťahov s Moskvou, najmä vodcovia demokratickej strany (FDP) a bavorskí politici Kresťansko-sociálnej únie (CSU). Ekonomika má tiež pozitívny trend. Veľké nemecké spoločnosti sa dohodli na realizácii investičných projektov v Rusku. Východný výbor nemeckej ekonomiky obnovil úzku spoluprácu s Moskvou.

 

Nemecká ekonomika: Ísť do Ruska!

 

Navyše ruská ekonomika opäť vstúpila do fázy rastu. Štátny rozpočet je konsolidovaný, miera inflácie je nízka, objem devízových rezerv dosiahol úroveň pred krízou. Kremeľ posiela pozitívne signály. Ak začnú ruské úrady realizáciu svojich plánov na privatizáciu, budú nemecké spoločnosti v popredí. Netrpezlivosť zároveň prejavuje nielen biznis v Nemecku, ale aj rakúski aj tureckí podnikatelia.

Avšak, stále ešte musia prekonávať „veľké prekážky“. Téma sankcií ešte nebola uzavretá. Skôr naopak. Proti vôli vlastného amerického prezidenta, Kongres schválil nové represívne opatrenia proti Rusku v oblasti nerastného odvetvia, a tým škodí aj západným spoločnostiam, ktoré spolupracujú s Moskvou. Zástupcovia nemeckej ekonomiky sa obávajú, že strachu zo „sankčného rinčania“ USA vystúpi väčšina európskych firiem z desaťročia existujúcej energetickej spolupráce s Ruskom.

Nemecké úrady vystupujú proti sprísneniu protiruských sankcií s tým, že tieto opatrenia narúšajú európske záujmy v oblasti energetiky, ale zatiaľ Berlín bojuje osamotene. Ostatné krajiny EÚ, predovšetkým Francúzsko mlčí, a niektoré stredoeurópske štáty dokonca podporujú sprísnené americké opatrenia proti Rusku. Faktom je, že sa zbaviť amerických sankcií nepodarí. Sú ako Damoklov meč, ktorý visí nad rusko-európskymi ekonomickými vzťahmi. Budú fungovať aj vtedy, keď EÚ zruší svoje sankčné opatrenia.

 

„O akom obnovení hospodárskych vzťahov medzi Nemeckom a Ruskom môžeme hovoriť v takej zúfalej situácii?“ 

 

„Európa a predovšetkým Nemecko sa stali rukojemníkom novej ekonomickej vojny, ktorú vedú USA proti Rusku. Bohužiaľ, v posledných dvoch rokoch nebolo Nemecko a Francúzsko schopné uspieť v minskom mierovom procese. Namiesto toho, aby prevzali úlohu sprostredkovateľov, Berlín a Paríž bránili výhradne proukrajinské záujmy. Z morálneho hľadiska je to možno pochopiteľné, ale pokiaľ ide o reálnu politiku – je to chyba.“

 

Vedenie Merkelovej

Teraz existuje vážna hrozba, že USA budú tlačiť na Nemecko a Francúzsko v otázke riešenia ukrajinskej krízy. Emmanuel Macron teraz nemá čas na zahraničnú politiku. Zameriava sa na riešenie domácich problémov. S rovnakým problémom sa stretla Angela Merkelová. Namiesto grandiózneho víťazstva vo voľbách, čo by jej dalo neobmedzené právomoci, lídra Európy a snáď aj celého Západu, je nútená bojovať za svojou politickou existenciu. V prípade zádrhelu pri vytvorení takzvanej „jamajskej koalície“ (viacfarebná vládna zostava so zelenými a liberálmi) kvôli politickým sporom medzi stranami, môže prísť o svoju funkciu.

Angela Merkelová ale nemôže riešiť v USA vysporiadanie ukrajinskej krízy. Potom EÚ navždy stratí svoju nezávislosť v otázkach zahraničnej a bezpečnostnej politiky. A nemôžeme dovoliť, aby Kyjev a Washington rezervovali ruský návrh na vyslanie mierových síl OSN na východ Ukrajiny.

 


Publikovaný

v

od

Značky: