Homosexuáli, gayovia a lesby môžu oddnes v Nemecku vstupovať do manželstva a adoptovať deti. Nemecko sa tým zaradilo medzi zhruba 20 krajín na svete, ktoré na celoštátnej úrovni umožňujú uzatvárať homosexuálne sobáše. Informuje portál Eurozprávy.

Homosexuálne manželstvo aj adopciu detí pármi rovnakého pohlavia legalizoval zákon, ktorý nemecký parlament prijal nečakane na konci júna.

Homosexuáli

Manželstvá homosexuálov

Jednými z prvých homosexuálov, ktorí dnes manželstvo uzavrú, sú Berlínčania Bodo Mende a Karl Kreil. „Má to pre nás veľký emocionálny a symbolický význam,“ hovorí Kreil. „Prechod od registrovaného partnerstva k manželstvu ukazuje, že nás spolková republika uznáva ako úplne rovnoprávne a to je pre nás veľmi dôležité,“ poznamenáva.

Homosexuáli môžu adoptovať deti

V budúcom týždni sa potom očakávajú prvé žiadosti o adopciu detí. Podľa Jörga Steinerta, ktorý vedie Združenie lesbičiek a homosexuálov v Berlíne a Brandenbursku, o adopcii bude žiadať trebárs jeden pár z berlínskej štvrti Marzahn, ktorý už má dnes dané dieťa v starostlivosti.

Tiež Steinert si pochvaľuje, že vďaka novému zákonu sú homosexuáli rovní heterosexuálom. Zároveň ale zmieňuje jednu maličkosť, ktorá podľa neho ukazuje, ako bol na takúto zmenu štát pripravený. Register manželstva počíta aj dnes len so zväzkom muža a ženy, softvér neumožňuje zaniesť do databázy dvojicu osôb rovnakého pohlavia. V prípade Boda Mendeho a Karla Kreileho tak jeden z nich bude musieť byť v registri zanesený ako žena. Ministerstvo vnútra chce vec v najbližších mesiacoch napraviť.