Holandský minister zahraničných vecí Halbe Zijlstra sa vzdal svojej funkcie. Dôvodom bolo, že klamal o výrokoch Putina.

Na holandské politické pomery škandál obrovských rozmerov vypukol pred pár dňami. Minister zahraničných vecí Halbe Zijlstra totiž od roku 2016 šíril, že osobne počul, ako Putin spomínal svoje plány rozšíriť Rusko. Toto „Veľké Rusko“ by sa rozšírilo o Bielorusko, Ukrajinu, pobaltské štáty.

V čase, keď Zijlstra pracoval ako zamestnanec energetického gigantu Shell, bol vraj na návšteve u Putina v jeho vidieckom sídle. Počas rozhovoru ruský prezident povedal, že považuje Bielorusko, Ukrajinu, pobaltské štáty a Kazachstan za súčasť „Veľkého Ruska„. Tieto krajiny by mali byť zjednotené so súčasným Ruskom.

Zijlstra mal však včera vykonať návštevu Moskvy a tak ho s týmito slovami konfrontoval denník De Volksrant. V interview minister priznal, že klamal.

Stretnutie, ktoré tak farbisto opisoval, sa síce v roku 2006 konalo. Ale Zijlstra na ňom nebol a len o ňom počul od tretej osoby. Nechcel povedať, kto to bol, podľa vlastných slov bolo jeho úmyslom chrániť zdroj, od ktorého informáciu mal. Naviac sa vyjadril, že považoval tieto slová za geopoliticky príliš významné aby si ich nechal len pre seba.

Holandský portál TPO priniesol v pondelok informáciu o tajomnom zdroji. Bol ním vtedajší riaditeľ firmy Shell Jeroen van der Veer

V texte sa opäť  spomína denník Volksrant, ktorý vyhľadal bývalého nadriadeného ministra Zijlstra. CEO firmy Jeroen van der Veer potvrdil, že je zdrojom, na ktorého príbehu založil Zijlstra svoje údajné vyhlásenia o Vladimírovi Putinovi.

Lenže podľa neho si minister zahraničných vecí „nesprávne vyložil vyhlásenia Vladimíra Putina o Veľkom Rusku„.

Generálny riaditeľ spoločnosti Shell bol prítomný na stretnutí s Putinom v roku 2006. V rozhovore sa bavili o histórii, pričom Putin spomínal len kultúrny presah Ruska. Jeho slová nemali nič spoločné s geopolitickými ambíciami krajiny, Zijlstra v roku 2014 však povedal, že práve tieto slová potvrdzujú vojenské ambície Putina

Portál tvrdí, že je to dvojnásobná lož ministra. Jednak klamal o stretnutí a teraz sa ukazuje, že klamal aj o slovách, ktoré Putin povedal. Pre denník Volksrant totiž trval po prvej lži o účasti svojej osoby, že obsah varovania o Rusku bol správny.

Zijlstra vyjadril ľútosť nad klamstvom, ktoré povedal o stretnutí s ruským prezidentom Vladimírom Putinom.

Bolo to hlúpe, nerozumné a je mi ľúto, že som to tak urobil,“ povedal.

Ministr mal včera odpovedať na nepríjemné otázky počas rozpravy v Snemovni reprezentantov. Radšej to vzdal.

V rozprave sa ujal slova a viditeľne rozrušený sa vyjadril, že nevidí inú možnosť ako sa vzdať funkcie

Žijeme v krajine, kde je pravda dôležitá. Preto nevidím inú možnosť ako odstúpiť,“ povedal, pričom tvrdil, že „o úrade (ministerrstva) nesmie byť žiadna pochybnosť doma ani v zahraničí

Podľa agentúry Reuters pochybnosti o ministrovi rozkolísali vládnu štvorčlennú koalíciu, ktorá má väčšinu len o jeden hlas.

Incident tiež podkopáva holandskú zahraničnú politiku v čase, keď diplomatické vzťahy medzi Holandskom a Ruskom sú na najnižsom bode. Dôvodom je hlavne kauza zostrelenia lietadla letu MH17 z Holandska do Malajzie údajne proruskými separatistmi.

Premiér Rutte vedel o klamstve ministra už v januári. Nepovažoval za nutné informovať o tom parlament, pretože to nebolo podľa neho podstatné. Podľa neho ruská politika potvrdzovala ministrove slová.

Uvádzal príklad zabratia Krymu a tiež podporu Donbasu zo strany Ruska.

Ak sa pozriete na to, čo Rusko urobilo za posledných 10-15 rokov, politiku, ktorú viedli, musíte povedať, že je zameraná na expanziu,“ povedal Rutte.

Hlasovanie o dôvere, vláda bez problémov prežila.

Návšteva Ruska bola zrušená.