Západ by mal skončiť s hlúpou slepotou k džihádu, ktorá je založená na predpoklade, že nemá nič spoločné s islamom, povedal britský spisovateľ Salman Rushdie v rozhovore pre francúzsky „L’OBS“.

„Počas posledných 50-tich rokov sa islam radikalizuje,“ hovorí britský spisovateľ, ktorý teraz žije v New Yorku.

„Po tom čo sme zažili šiitského Chomejního a jeho islamskú revolúciu v Iráne, tak v sunnitskom svete je vedúcou silou Saudská Arábia, ktorá vynakladá obrovské prostriedky na šírenie takého fanatizmu ako je Wahhábizmus,“ vysvetľuje spisovateľ.

„Ale tento historický vývoj sa konal v rámci Islamu, a nie mimo neho,“ dodal Salman Rushdie.

„Keď sa ľudia vyhodia do vzduchu, tak to robia so slovami“ Allah Akbar – Boh je veľký „na perách. Ako teda možno tvrdiť, že to nemá nič spoločné s islamom? „Spýtal sa Salman Rushdie.

Dodal, že chápe obavy „stigmatizácie islamu.“ Preto, aby sa predišlo takejto stigme, tak je treba nájsť jadro tohto problému, a odstrániť ho.

Hlavná vina za vznik radikálnych islamistov padá podľa Rushdieho však na Západ.

„Bol to ten najväčší hriech Západu zrušiť kontrolu ťažby ropy a prenechať ju saudskej kráľovskej rodine.“ S týmito peniazmi, saudská kráľovská rodina Wahhab-Kultu podporuje radikálny islamský prúd. „Boli to saudské peniaze, z ktorých boli financované školy koránu, kde boli Talibanci preškolení na pomedzí Pakistanu a Afganistanu. Mullahovia za peniaze Saudov učili a šírili veľmi prísny islam po celom svete.“

Britský spisovateľ Salman Rushdie za svoj román Satanské verše (1988) bol odsúdený na smrť, kedy vo februári 1989 ajatolláh Chomejní, najvyšší vodca Iránu, vydal fatvu, v ktorej Rushdieho odsúdil na smrť.