Hanba pre európsku civilizáciu? Odhalenie o daňových rajoch dokladajú význam práce EÚ, znie z Bruselu

Zástupcovia európskych inštitúcií aj členských krajín EÚ dnes pripomínali už odsúhlasené či teraz prejednávané kroky, ktoré majú sťažiť možnosti daňových únikov. Reagovali tak na novú komplexnú sériu publikovaných dokumentov o daňových rajoch. Informujú Eurozprávy.

Podpredseda Európskej komisie pre euro a finančnú stabilitu Valdis Dombrovskis uviedol, že najnovšie odhalenie dodávajú ďalší význam trvajúci únijnej snahe.

„Čakať, že svet sa zmení ešte pred tým, než budú vôbec prijaté potrebné zákony, to by bolo prehnané očakávania,“ reagoval na sériu dokumentov označovanú ako Paradise Papers pri príchode na rokovaní ministrov financií eurozóny šéf schôdzky Jeroen Dijsselbloem z Holandska.

Spomenul tiež, že krajiny EÚ už odsúhlasili dve smernice proti praniu špinavých peňazí a rokujú napríklad o čiernej listine ohľadom nespolupracujúcich krajín či o ďalšom zlepšovaní najrôznejšie výmeny informácií. Ministri financií by mali o týchto témach opäť hovoriť už v utorok.

Európsky komisár pre dane a rozpočet Pierre Moscovici pred rokovaním ministrov financií eurozóny povedal, že „prišiel čas čiernu listinu publikovať“. Podľa jeho názoru by tiež za porušovanie daňových pravidiel mali existovať „vierohodné sankcie“.

Tiež Dombrovskis upozornil na pokračujúcu prácu, ktorá by mala únikom peňazí do daňových rajov zamedziť. „Len to dokladá význam terajšej práce komisie,“ povedal Dombrovskis o rozsiahlej databáze uniknutých finančných dokumentov, ktoré podľa Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (ICIJ) ukazujú, ako vplyvní a veľmi bohatí ľudia tajne investujú obrovské sumy v daňových rajoch.

Slovenskú minister financií Peter Kažimír dnes novinárom povedal, že každé podobné odhalenie je hanbou pre európsku civilizáciu.

„Na druhej strane je to realita. Peniaze unikajú tam, kde sa im to umožní, „poznamenal. Podľa jeho názoru sú ale kroky, dohovorené napríklad aj za nedávneho slovenského predsedníctva EÚ, cestou dobrým smerom.“ Za tie roky sa urobilo veľmi veľa, „podotkol slovenského minister s tým, že krajiny si stále viac uvedomujú, že zmena je nutná. „Dnes sa to všetko odohráva pred zrakmi daňových poplatníkov v Európe a inde vo svete. Sú to naše peniaze, „uzavrel.

Výnimkou nie je podľa zistení ICIJ ani súkromný majetok britskej kráľovnej Alžbety II. Databáza obsahuje 13,4 milióna dokumentov, z ktorých väčšina pochádza od dvoch veľkých firiem pohybujúcich sa vo svete offshoreových financií. České centrum pre investigatívnu žurnalistiku uviedlo, že asi 12.060 dokumentov sa priamo týka Českej republiky.


Publikovaný

v

od

Značky: