„Ak prehrá Naftogaz s Gazpromom na rozhodcovskom súde v Štokholme, tak namiesto peňazí ponúkam Rusku bývalú premiérku Tymošenkovú,“ povedal na tlačovej konferencii Vladimir Grojsman, súčasný ukrajinský premiér, píše Korrespondent.net.

„Nemôžem predvídať rozhodnutia súdu, myslím si, že máme pomerne silné právne postavenie, ale nemôžeme predvídať výsledok súdu, rešpektujeme rozhodnutie súdu. Ak vyhráme, -… spravodlivosť bude obnovená na Ukrajine, ak nedajbože prehráme, pôjde o desiatky miliárd dolárov, ktoré by mala zaplatiť Ukrajina … to nemôžem tu komentovať tu, „pokračoval premiér.

Podľa Grojsmana súdny spor medzi Naftogazom a Gazpromom je výsledkom kontraktu, ktorý podpísala Júlia Tymošenková.

„A nám Rusko za jej podpis spočítalo žalobu na 40 miliárd dolárov. Takže tu máte k dispozícii Tymošenkovú miesto peňazí, ona podpísala, tak je zodpovedná. Prečo za ňu musia zaplatiť všetci občania Ukrajiny? Ďalšie možnosti nie sú, „zdôraznil premiér.

Gazprom 16. júna 2014 podal do Arbitrážneho inštitútu Štokholmskej obchodnej komory žiadosť o rozhodcovské konanie v spore s Naftogazom Ukrajina o nezaplatené dlhy za zemný plyn.

V rovnaký deň podal Naftogaz na rozhodcovskom súde požiadavku voči Gazpromu na vrátenie preplatkov z nezrealizovaných tranzitov ruského plynu od 20. mája 2011 vo výške najmenej 6 miliárd dolárov a ďalej požaduje zrušenie ustanovenia zmluvy, ktorá zakazuje Naftogazu obchodovať s dodaným plynom Ukrajine mimo územia Ukrajiny.