„Goldmani“ varujú: V roku 2018 hrozí prebytok ropy

Predĺženie dohody OPEC by malo tento rok podľa očakávania zvyšovať ceny ropy. Ďalšie obmedzenia produkcie ale podľa Goldman Sachs predstavuje aj riziko prebytku zásob v roku 2018. Analýzu ich pondelkovej správy priniesol server CNBC.

Minulý týždeň sa Rusko a Saudská Arábia dohodli, že budú pred zvyškom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu presadzovať predĺženie súčasnej dohody o obmedzení ťažby do marca budúceho roka, čím chcú jednoznačne zatlačiť na rast cien. Analytický tím Goldman Sachs v tom ale vidí významné negatívum, ktorému môžu producenti budúci rok čeliť.

„Deväťmesačné predĺženie dohody by malo normalizovať zásoby OECD na začiatku roku 2018. Podľa nášho názoru ale existuje aj riziko ich prebytku v neskoršej fáze budúceho roka, a to ak produkcia krajín OPEC a Ruska dosiahne ich zvýšenej výrobnej kapacity a bridlicová ropa porastie neviazaným tempom,“ uviedol analytický tím banky Goldman Sachs.

Ceny ropy počas posledných týždňov stabilne rástli, dnes ráno však futures mierne klesli, a to zhruba o 0,4 percenta. Dôvodom bol navrhovaný predaj polovice strategických zásob Spojených štátov, čo podľa agentúry Reuters navrhol prezident Donald Trump v rozpočtovom pláne.

Aktuálne si ropa pripisuje mierne zisky. Brent rastie o +0,17% na 53,96 USD za barel, WTI o +0,14% na 51,20 USD za barel.

K tomu, aby sme sa vyhli rastovej fáze cyklu, ktorá nasleduje po fáze prepade, by podľa Goldman mali dopomôcť ceny krátkodobých ropných futures trvale nižšie ako u dlhodobých konktraktov (tzv. Situácia Backwardation). Tento stav by tiež zabránil tomu, aby sa americkí ropní ťažiari dostali ľahšie k novým úverom, ktoré by mohli použiť na ďalšie výrobné expanzie, ktoré by sa prejavili v ich celkovom výstupe.

K možnému rastu produkcie pravdepodobne povedú aj investície na zvýšenie ruskej produkčnej kapacity a pokračujúci rozvoj rozvodnej siete v Iraku. Práve Irak môže byť zároveň najväčšou prekážkou pre očakávané predĺženie novembrovej zmluvy.

Štát z Perzského zálivu bol najskôr proti pôvodnej dohode. Cez námietky ju nakoniec prijal, avšak neustále rešpektuje jej podmienky najmenej zo všetkých s tým, že produkuje o 80 tisíc barelov viac, než bolo dohodnuté. Tlak na zvýšenie produkcie v Iraku sa pritom zvyšuje. Rastie kapacita ropných polí a tri roky bojov s islamskou republikou zanechali na národnom dlhu veľké šrámy, ktoré by mohol zaceliť práve ropný biznis.

Naozajstné riziko však spočíva v tom, ak sa niektoré ostatné štáty OPEC „inšpirujú“ Irakom. Akonáhle by najväčší narušiteľ dohody prekračoval mantinely ešte významnejšie, mohlo by to spustiť lavínový efekt, uviedla agentúra Bloomberg. To by vymazalo aj zvyšok získanej úrovne ceny ropy, ktorá už sa od konca minulého roka znížila takmer na hodnoty pred vznikom dohody o obmedzením produkcie ropného kartelu a pridružených krajín.

Kľúčové zasadnutie členov OPEC sa uskutoční už za dva dni, teda 25. mája, v rakúskej Viedni. Až potom sa dozvieme, či sa organizácia rozhodla dohodu predĺžiť, alebo nie.

(Článok pôvodne vyšiel ako analytický komentár na portáli Roklen24)


Publikovaný

v

, ,

od

Značky: